kehribar - logo yanı
Haber Detayı
01 Eylül 2020 - Salı 16:00
 
Dönmez; “Barolar demokratik hukuk devletinin de teminatı”
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Barolar Cumhuriyetin, demokrasinin, hukuk devletinin, laikliğin ve hak arama özgürlüğünün savunucuları Adli yargılanma hakkının, demokratik hukuk devletinin de teminatı olduğunu söyledi.
Yaşam Haberi
Dönmez; “Barolar demokratik hukuk devletinin de teminatı”

2020-2021 Adli Yılı açılışı dolayısıyla Hatay Barosu Başkan Av. Ekrem Dönmez ile kısıtlı katılımla il merkezinde Atanın manevi huzuruna saygı çelengi sundu. Yeni adli yıl dolayısıyla bir açıklama yapan Baro Başkanı Dömez, dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVİD-19 küresel salgının yarattığı birçok sorun ve koşullarda karşıladıklarını ifade etti.

Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, anti demokratik bir süreç işletilerek, 80 baronun tamamının itirazına ve demokratik yöntemlerle karşı duruşuna rağmen, sırf baroları etkisizleştirmek için bağımsız savunmaya darbe niteliğindeki çoklu/paralel baroların önünü açan Avukatlık Kanunu değişikliklerinin yasalaştığı bir süreçte yeni adli yıla başladıklarını vurguladı.

Salgının neden olduğu etkiler soncu uzun süredir ekonomik sorunlarla boğuştuğuna dikkat çeken Baro Başkanı Dönmez “Avukatların mesleki güvenceleri her geçen gün erozyona uğratılıp, meslek alanlarımız daraltılırken, avukatlara yönelik baskı, tehdit ve fiili saldırıların hiç olmadığı kadar arttığı bu süreçte yıllardır mesleğimizi ifa ederken yaşadığımız yakıcı sorunlara hiçbir çözüm getirmeyen, Baroların ve avukatların hiçbir talebinin karşılanmadığı Avukatlık Kanunu değişikliği dururken, sorunun sadece çoklu/ paralel barolar meselesine indirgenmesi, siyasal iktidarın Avukatlık mesleğine bakışının da net ifadesidir” dedi.

Başkan Dönmez, temsilin en adaletsiz haline yol açan delege sayısına ilişkin değişiklikler başta olmak üzere Anayasaya aykırı ve antidemokratik düzenlemenin, yeni adli yılda ve hem de Ekim ayındaki baroların genel kurulları gerçekleşmeden Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesini beklediklerini kaydetti.

Barolar Cumhuriyetin, demokrasinin, hukuk devletinin, laikliğin ve hak arama özgürlüğünün savunucuları olduğunun altını çizen Başkan Dönmez “Adli yargılanma hakkının, demokratik hukuk devletinin de teminatı Barolardır. Dayanağını Anayasamızdan ve Avukatlık Kanunundan aldığımız hukukun üstünlüğü mücadelemizi sürdürme kararlığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Çünkü biliyoruz ki savunma hakkı kutsaldır. Bu hakkı savunan “Avukatlar” adaletin yılmaz bir bekçisi ve kahramanıdır. Adil yargılanma hakkını ve insan haklarına dayalı gerçek bir hukuk devletini sağlamak boynumuzun borcudur” şeklinde mesaj verdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dönmez;, “Barolar, demokratik, hukuk, devletinin, de, teminatı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı