Haber Detayı
25 Ekim 2019 - Cuma 11:56
 
Domates salçası ve tuzlu yoğurt zamanı…
Hatay’ın sayfiye, turizm ve tarımda önemli yerleşim yerlerinden biri olan Arsuz İlçesinin mahallelerinde vatandaşların domates salçası ve tuzlu yoğurt yapım telaşı dikkat çekiyor.
Yaşam Haberi
 Domates salçası ve tuzlu yoğurt zamanı…

Arsuz kırsalında kışlık yiyecekler arasında önemli yer tutan yöresel destansı lezzetlerden domates salçası ve çorbaların vazgeçilmezi tuzlu yoğurt yapımı için şu günlerde vatandaşlar yoğun mesai harcıyorlar.  Vatandaşlar kırsalda sezon sonu domateslerden salça, tuzlu yoğurt yapımı ve zeytin toplama faaliyetleri yürütüyor.

Kaymakam Musa Sarı da Helvalı Mahallesi’nde yaptığı ziyaretlerde domates salçası ve tuzlu yoğurt yapan hanımlarla sohbet ederek, doğal ortamda gerçekleştirilen bu ürünlerin yapım aşaması hakkında vatandaşlardan bilgiler aldı.

Hanımlara bu meşakkatli işte kolaylıklar dileyen ve yardım eden Kaymakam Sarı, dünyayı saran GDO’lu, kimyasal katkılı yiyeceklerden uzak durup, tüm halkı bu doğallığı görmeye ve lezzetleri tatmaya davet ettiğini söyledi.  

Sofralık kırma zeytin almak isteyenler için de tam zamanı olduğunu, belirten Kaymakam Sarı bölgenin meşhur zeytini olan halhalı ve topak aşı zeytinlerinin de bugünlerde kış için toplanıp, kırılarak salamura yapıldığını ifade etti.

Aynı zamanda hanımların ve çiftçilerin sorunlarını da dinleyen Kaymakam Sarı’ya ziyaretlerinde Helvalı mahalle muhtarı Ali Yılmaz ve Gaziler Dernek Başkanı Hayri Hançer de eşlik etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Domates, salçası, ve, tuzlu, yoğurt, zamanı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı