Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 12:23
 
“DKMP kurum yapısına dokunmayın!”
Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Abdullah Öğünç, DKMP Genel Müdürlüğünün Daire Başkanlığına düşürülecek olmasının gelecek dönemde doğa koruma konusunda zafiyetlere ve telafisi imkânsız kayıplara neden olacağına dikkat çekti.
Yaşam Haberi
“DKMP kurum yapısına dokunmayın!”

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Abdullah Öğünç konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Öğünç, son günlerde yoğun bir şekilde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kapatılarak, ormanlık alanların idaresini üstlendiği için, zaten büyük çaba sarf eden ve bu nedenle işi çok yoğun olan Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde bir daire başkanlığına düşürülme düşüncesinden bahsedildiğini kaydetti.

 

Böyle bir ihtimalin konuşulması dahi yıllardır doğa koruma konusunda çalışan ve bu süreçte çoğu zaman da DKMP ile ortak çalışmalar yürüten Derneklerini de son derece üzdüğünü belirten Öğünç açıklamasında “Türkiye bulunduğu coğrafyada Biyolojik Çeşitliliği en zengin ülkelerden birisidir. Ülkemiz flora ve fauna çeşitliliği bakımından bir ülkeden ziyade bir kıta özelliği göstermektedir. Bu yüzden ülkemiz için kullanılan İngilizce isimlerden birisi Asia Minor (Küçük Asya)’dur. Biyolojik çeşitlilik üç açıdan ele alınmaktadır; Tür çeşitliliği, Genetik çeşitlik ve Ekosistem çeşitliliği. Türkiye her üç açıdan da eşsiz özelliklere sahiptir. Conservation International dünya çapında Biyolojik Çeşitlilik bakımından eşsiz özelliklere sahip 36 sıcak nokta belirlemiştir. Türkiye bunlardan 3 tanesini bünyesinde bulunduran tek ülkedir. Ülkedeki her bir vatandaşın bu zenginliği tanıması, bilmesi ve koruma çabası içinde olması oldukça önemlidir” dedi.

Devlet olarak kurumsal bir yapı içinde bu zenginliğin korunmasının da ülke için hayati öneme vurgu yapan Öğünç “Sahip olduğumuz biyolojik zenginlik sahip olaya çalıştığımız ekonomik zenginliğinde önemli bir kaynağı ve temelidir. Bugün bütün dünyayı besleyen en önemli tarımsal ürün olan buğdayın bile ana vatanı Anadolu’dur. Dünya tarihinin en zengin bölgesi olan Bereketli Hilal (Mezopotamya) ülkemiz sınırlarından başlamaktadır. Yüzlerce ilacın ve kimyasal maddenin kaynağı ülkemizde yetişen bitkilerdir. Ülkemiz öyle zengindir ki, her sene ülkemize özgü yeni türler keşfedilmektedir. Atalarımızdan miras değil, torunlarımıza bırakmamız gereken bütün bu zenginliği ortaya çıkarmak, belgelemek ve gerçekten de koruyabilmek ve gelecek nesillere aktarmaktan sorumlu devlet kurumu DKMP (Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü)’dür” diye konuştu.

 

DKMP (Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü)’nün 1991 yılında Genel Müdürlük seviyesinde yapılandırıldığının altını çizdiği açıklamasında Öğünç şöyle devam etti: “Doğayı koruma, kollama ve uluslararası standartlara yükseltme çabası içinde olan bu kurumun teşkilat yapısının zayıflatılarak bir Daire Başkanlığına düşürülecek olması gelecek dönemde doğa koruma konusunda zafiyetlere ve telafisi imkânsız kayıplara neden olacaktır. İnsan sağlığı bile sağlıklı bir ekosistemin sürdürülmesine bağlıdır. Biyolojik çeşitliliğin kaybı ve ekolojik dengenin bozulması yaygınlaşan hastalıklar, artan istilacı türler, kıtlık ve doğal felaketler şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Biyolojik çeşitliliğimizi ve yaşama alanlarını belirlemek, etkili bir şekilde koruyabilmek, gelecek nesillerimize aktarabilmek ve daha sağlıklı bir geleceğe ulaşabilmek için Doğa korumaya yönelik en etkili kurum olan DKMP’nin kurumsal yapısının daha da güçlendirilmesini talep ediyor bir Daire Başkanlığı seviyesine düşürülerek zayıflatılması düşüncesinde acilen vaz geçilmesini talep ediyoruz…”
 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “DKMP, kurum, yapısına, dokunmayın!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı