ugur okullari - destop
Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 19:31
 
Diyarbakır’da Hataylı hekimin gururlandıran başarısı…
Türk bilim insanlarının corona virüs salgınına karşı geliştirdiği "sensitif derin ultraviyole ve lazer tedavisi" (Türk Işını) ilk defa Diyarbakır’da Hataylı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik tarafından bir hastaya başarıyla uygulandı.
Sağlık Haberi
Diyarbakır’da Hataylı hekimin gururlandıran başarısı…

Diyarbakır'da korona virüs tedavisi gören bir hastaya uygulanan tedavi yöntemi başarıyla sonuç verdi. Uygulanan tedavi yöntemi sonrası hastanın corona virüs testi negatif çıktı. Gelişmeler üzerine Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal, Hataylı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik ile ekibi birlikte açıklama yaptı.

UYGULAMA DİYARBAKIR İÇİN GURUR VERİCİ

İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, ilk defa Gazi Üniversitesi hocalarndan Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik tarafından geliştirilen ve dünyada ilk kez uygulanan yöntemi, bir hasta üzerinde uygulama fırsatı bulduklarını belirterek bu gelişmenin Diyarbakır, Türkiye ve dünya için gurur verici olduğunu söyledi.  

 Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal da, 25 Haziran’da ateş yüksekliği ve nefes darlığı şikayetiyle gelen 46 yaşındaki erkek hastanın, öncelikle tomografisi çekildiğini, yapılan işlemlerde covid-19 testi pozitif çıkınca yoğun bakıma yatırdıklarını kaydetti.

Yapılan istişareler sonrasında hastaya Türk Işın Tedavisi uygulamaya karar verdiklerini sözlerine ekleyen Baysal, Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi olarak Bölgeye ve Türkiye’ye de hizmet verdiklerini, bu vesileyle gurur duyduklarını ifade etti.

Hataylı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik ise ultraviyole ve fotonik lazer ışığı sayesinde hem kanda bulunan mikroorganizmalar hem de akciğer ve solunum yollarına yerleşmiş mikroorganizmaların bu yöntemler ile yok edilebildiklerinin altını çizerek “Maalesef corona virüs hastalığında ön cephede olan Diyarbakır’ın aslında bu morale de ihtiyacı vardı. Ancak daha öncede anlattığım gibi ne ilaç nede aşı artık bir paradigma değişimi yaşadığımız bu tedavi yönteminde başarıya bizde susamıştık. Diyarbakır’ın da buna öncülük etmesi şahsımdan öte Ülkem adına benim için gurur verici bir tablodur” dedi.

 

         Dünya’da, Türkiye’de ve Diyarbakır’da ‘Türk Işını’ uygulamasıyla bir ilke imza atan Gazi Üniversitesi Kalp Damar Cerrahı Hataylı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik’in başarısı memleketinde de büyük bir gururla karşılandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyarbakır’da, Hataylı, hekimin, gururlandıran, başarısı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı