ugur okullari - destop
Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 14:09
 
DİKKAT! Corona gözlerden de bulaşabilir!
İskenderun Gelişim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Merih Gül, coronavirüse karşı önlemlerde gözleri de korumanın önemli olduğunu vurgulayarak el hijyenine dikkat etmek gerektiğinin altını çizdi.
Sağlık Haberi
DİKKAT! Corona gözlerden de bulaşabilir!

Bu süreçte, insanlarla yakın temasta çalışan kişilerin maske ile birlikte gözleri de koruyacak yüz siperliği kullanmasının uygun olacağını belirten Op. Dr. Merih Gül, “Birçok virüs, gözlerde enfeksiyon yapabilmektedir. Gözlerimiz de herhangi bir belirti vermese bile, el göz teması ile bulaşma olasıdır. Bu nedenle, bu dönemde eller sabunla yıkanmadan, gözlere temas ettirilmemelidir” dedi.

Uzmanı Op. Dr. Merih Gül göz damlası kullanan hastaların damlalarını damlatmadan önce, ellerini sabunlamalarını öneren, “Damlanın ucu, göze veya başka bir zemine değdirilmemelidir. Kontakt lens kullanan hastalarımızın, bu dönemde lens kullanımına ara vermeleri ve gözlük kullanmaları; hem bulaş riskinin azalması, hem de gözlüğün mekanik bir bariyer teşkil etmesi bakımından önemlidir. Mevsim itibariyle, gözleri etkileyen alerjik reaksiyonların artması, el göz temasını arttırdığı için bu hastaların göz hekimlerine başvurarak, kaşıntı hissini önleyecek tedaviyi almaları gerekmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİKKAT!, Corona, gözlerden, de, bulaşabilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı