Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 10:52
 
“Depreme dayanıklı bir evde oturuyor muyuz?’’
Bilim insanlarının Doğu Anadolu fay uyarılarının dikkate alınması gerektiğini vurgulayan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin öncelikle vatandaşın da depreme dayanıklı bir evde oturup oturmadığını sorgulamasını istedi.
Siyaset Haberi
 “Depreme dayanıklı bir evde oturuyor muyuz?’’

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Merkez üssü Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki depremin Doğu Anadolu fay hattı üzerindeki yerlerde deprem beklentisi ve öngörülerin dikkate alınmasın daha büyük acılar yaşamamak için zorunluluk olduğuna işaret etti.

CHP’li Şahin, her deprem sonrasında yoğunlukla televizyon programlarında, belgesellerde, röportajlarda neredeyse sinema seyreder gibi sismik hareketleri, yeraltı hareketlerini tarif edercesine bilim adamlarının ülkenin bir deprem kuşağında olduğunu, bulundukları bölgenin de kırmızı kuşakta yer aldığını ısrarla söylediğini hatırlattı.

Doğu Anadolu Fay hattının harekete geçmesinin getireceği sonucun sıkışmış bölge olarak Bingöl, Kahramanmaraş ve Hatay bölgesinde bir sismik sıkışmışlığın olduğunun belirtildiğini aktaran CHP’li Şahin “Bundan sonra oluşacak ilk depremin burada meydana geleceğini artçı 900 depremin olması halinde bile bu hareketin sonlanamayacağını ve olayın ciddiyeti ortaya koymuş durumda” dedi.

Bu durumda siyasi partilere, bürokratlara ve belediye kurumlarına düşen göreve değinen CHP’li Şahin “Yani toplumun bütün katmanları ile birlikte bu işe sıkı bir şekilde sarılmak ve olası bir depremde can ve mal kaybını önlemenin baştan tedbirlerini almak gerekir. En başta yapılması gereken şey ‘Depreme dayanıklı bir evde oturuyor muyuz?’ bunu test etmeliyiz. Bireysel gücümüz varsa bireysel gücümüz yoksa ilgili kurumlardan yardım isteyerek ve hatta bunun bir komite kurularak organizasyonla yapılması gerekir. Valiliğin kaymakamların belediyelerin ve ilgili bilim adamlarının içinde olduğu hangi yöntemle, nasıl, nereden başlanması gerektiği mutlaka ama mutlaka bilimin içinde olduğu bir komiteyle derhal harekete geçmemiz gerekiyor. Ben buradan tüm vatandaşlarımıza buradan bilinçli olmaya ve bu tedbirlerin alınması için ilgili kurumlardan talepte bulunmaya imkanları dahilinde kendilerinin de bu testi yaptırabilmelerine ve kurumları baskı altında tutarak onların da bu olaya dahil olmalarına çağrı yapıyorum ve yine ilgili kurumlara da çağrı yapıyorum” şeklinde konuştu.

Artık bir daha geçmiş olsun dememek ‘Can ve mal güvenliğini sağlamak’ adına ilgili tedbirlerin alınmasının devletin sorumluluğunda olduğunun altını çizen CHP’li Şahin “Bu devletin görevidir ve bu konuda halkın da bilinçlendirilmesi gerekir. İlgili kurumlar TSK’dan, AFAD’dan yardım alınabilir. Bilim adamları her bölgeye özgü ekipler kurulabilir. Mahalle mahalle her kesimin bu konuda bilinçlendirilmesi ve depremde ne yapacağı nasıl davranacağı konusunda bilinçlendirilmesi gerekir” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Depreme, dayanıklı, bir, evde, oturuyor, muyuz?’’,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı