Haber Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 12:43
 
Denizanasına karşı elbiseli önlem!
İskenderun Körfezinde kıyılara yayılan denizanaları insanlara zarar vermeye devam ederken, bazı vatandaşlar denize girerken önlem amaçlı elbiseyle girmeye başladı.
Yaşam Haberi
Denizanasına karşı elbiseli önlem!

Samandağ, Arsuz sahillerinden sonra İskenderun Denizciler, Sarıseki kıyıları, Payas, Dörtyol ve Erzin’e kadar uzanan bölge boyunca denizanaları görülmeye plajlardan kıyıya vurmayı sürdürüyor. İstilacı tehlikeli türler arasında yer alan, yaklaşık bir aydır İskenderun Körfezi kıyılarında görülen ve sahile vuran denizanaları artık tüm plajlarda denize giren vatandaşları tedirgin ediyor.  

Denizanası istilası nedeniyle birçok vatandaşın denize girmeye ara verdiği şu günlerde, ısrarla denize girmeyi sürdürenler arasında önlem amaçlı elbiseleriyle girenler dikkat çekiyor.

 

DENİZANASI BENDEN KORKSUN

Yaz-kış denize giren müdavimlerden Osman Gündoğar, denizanasına karşı önlem olarak elbiseyle denize girdiğini belirterek “Elde eldiven, tişört altına tayt, pantolon, çorap önemli, palet niyetine. Ben değil, denizanası benden korksun!” dedi.

 

DENİZANASINA KARŞI UZMAN UYARISI

İSTE (İskenderun Teknik Üniversitesi) Öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Turan Akdeniz’in son yıllarda istilacı tehlikeli türlerin arasında denizanalarının da bulunduğunu belirterek “İstilacı yabancı türler gerek savunma amaçlı, gerekse besinlerini yakalama amaçlı bünyelerinde ve yüzgeçlerinde zehirler bulundurmaktadır.  Bu zehirler tabii ki tehlike arz etmektedir, bu nedenle tehlikeli istilacı türlere maruz kalındığı takdirde ilk yardım uygulamalarının bilinmesi gerekmektedir. Bazı denizanalarının uzantılarında zehirli kapsüller bulunmaktadır. Bu kapsüllerle temas edildiği zaman, temas edilen bölge kızarmakta, şiddetli ağrılar oluşmaktadır” diye konuştu.

 

SAKIN SU DÖKMEYİN, KAŞIMAYIN!

Denizanasıyla temasta kesinlikle çıplak elle dokunmaktan kaçınılması gerektiğine işaret eden Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Dr. Selin Gamze Sümen şunları kaydetti: “Havlu veya bezle ovuşturmamalı kaşımamalıyız. Çeşme suyu ve duşla o bölgeyi yıkamamalıyız. Denizanasının uzantısında bulunan nematosit dediğimiz zehirli kapsülleri oradan uzaklaştırmamız lazım. Bunun için yapılması gereken, bolca sirkeyle ıslatılmış pamuk yada bezle üzerinde 15-20 dakika bekletilir. Ardından tıraş köpüğünü o bölgeye uygulayarak, kredi kartı veya bıçak sırtıyla tıraş köpüğünü oradan kesecikleri uzaklaştırmak mümkün olur. Gerek olursa lokal sroitik kremler yada kaşıntı giderici ilaçlarla iyileşmesine yardımcı olabiliriz”      

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Denizanasına, karşı, elbiseli, önlem!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı