tek okulları


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
06 Temmuz 2021 - Salı 14:30
 
Değişen Yönetmelik Mağduru Oldular
İskenderun Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan usta öğreticiler, değişen yönetmelik ile ilgili usta öğreticilerin uğradıkları hak kayıplarını Ak Parti Hatay milletvekili Abdulkadir Özel’e ilettiler.
Eğitim Haberi
Değişen Yönetmelik Mağduru Oldular

Yıllardır usta öğretici olarak görev yapan Şemse Gökalp, Zahide Çalışkan, Emel Yıldız geçen hafta değişen yönetmelik ile ilgili usta öğreticilerin uğradıkları hak kayıplarını iletmek için Ak Parti Hatay milletvekili Abdulkadir Özel’i ziyaret ettiler.

Abdulkadir Özel’e bir rapor halinde mağduriyetlerini sunan usta öğreticiler, şunları söylediler:

“ Bir önceki Yönetmelikte her 180 iş günü için 1 puan verilmekteyken yeni yönetmelikte her 360 gün için 1 puan verilmektedir.

Bu yeni uygulama ile yıllarca halk eğitimlerde çalışan deneyimli usta öğreticileri; ön lisans ve daha üstü hiçbir deneyimi olmayan mezunlar karşısında puan olarak mağdur edilmiştir.

Eski Yönetmelikte ön lisans mezunlarına 20 puan verilirken, yeni Yönetmelikte 27 puan, Eski Yönetmelikte lisans mezunlarına 30 puan verilirken yeni yönetmelikte 44 puan, Eski Yönetmelikte eğitim fakültesi mezunlarına 35 puan verilirken yeni Yönetmelikte 49 puan, Eski Yönetmelikte tezli yüksek lisans yapanlara 45 puan verilirken yeni yönetmelikte 66 puan verilmektedir.

Ancak lise mezunlarına eski Yönetmelikteki gibi sadece 10 puan verilmekte, yeni yönetmelikte lise mezunlarına diğer eğitim seviyelerinde yapıldığı gibi herhangi bir puan artışı yapılmamıştır. Bu da hakkaniyete aykırıdır. Halk eğitim merkezlerinde yıllarca emek harcamış, alanında uzmanlaşmış ve geçimini buradan sağlayan lise mezunlarına bu uygulamalarla halk eğitimlerin Kapıları kapatılmak istenmiştir.

Usta öğreticilik belgesine sahip usta öğreticiler yeni Yönetmelikte mağdur edilmiştir.  Usta öğreticilik belgesine sahip olanlara önceki Yönetmelikte 5 puan verilirken yeni Yönetmelikte bu puan 1’e düşürülmüştür.”

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, konuyla ilgili dile getirilen talepleri en kısa sürede Milli Eğitim Bakanlığına ileteceğini ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Değişen, Yönetmelik, Mağduru, Oldular,
Yorumlar
Haber Yazılımı