ugur okullari - destop


Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 19:01
 
Dağ ceylanları koruma alanında taşocağı endişesi…
Hatay’da Taşocağı İşletmesinin Cumhurbaşkanlığı tarafından Hatay Dağ Ceylanı Koruma Alanı kararını mahkemeye vermesi, Koruma Sahası Kararının iptal mi edilecek? Sorusunu akıllara getirdi.
Yaşam Haberi
Dağ ceylanları koruma alanında taşocağı endişesi…

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim ve Bilim Kurulu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ilin konumu sayesinde memeli çeşitliliği açısından Türkiye için eşsiz bir zenginliğe sahip olunduğuna işaret edildi.

Açıklamada, ayrıca Hatay ilinin Memeli faunasını bir taraftan Afrika’dan Türkiye’ye kadar yayılanlar, bir taraftan çöl kökenli türlerden özellikle Hassa ve Kırıkhan bölgesine gelenler, bir taraftan da Anadolu çaprazı dağ sırası boyunca Amanosların zirvelerine uzanan türler şekillendirdiğine yer verildi.

Bu kadar farklı yönlerden gelen türlerin hepsinin birden Hatay’da yaşama alanı bulmasının, ilin memeli faunası Türkiye’deki bütün diğer illerden daha zengin bir çeşitlilik gösterdiğine vurgu yapılan açıklamada “Son yıllarda yapılan çalışmalarla da hala yeni türler kaydedilmektedir. Örneğin Uzunkulaklı çölkirpisi (Hemiechinus auritus) ve Kayalık gerbili (Gerbillus dasyurus) 2016 ve 2017 yılında yapılan çalışmalarda keşfedilmiştir. Böylece Hatay İlinin memeli türü sayısı 69’a ulaşmıştır” denildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından nesli tehlikede olan bazı memeli türlerinin korunması amacıyla yapılan çalışmalara da değinilen açıklama şöyle devam etti: “2013 yılında Antalya’da Alageyik (Dama dama), Adana’da Saz kedisi (Felis chaus); 2014 yılında Şanlıurfa’da Çizgili sırtlan (Hyaena hyaena), Muğla’da Akdeniz foku (Monachus monachus); 2015'te Iğdır’da Iğdır çölfaresi (Meriones dahli), Edirne’de Faremsi yediuyur (Myomimus roachi), Kilis’te Kayalık gerbili (Gerbillus dasyurus); 2016’da Rize’de Sakallı yarasa (Myotis brandtii) ve 2017’de Hatay’da Dağ ceylanı (Gazella gazella) türleri için Tür Koruma Eylem Planları yaptırılmıştır.”

Türkiye’de korumaya alınan dokuz türün 5’inin (Saz kedisi, Çizgili sırtlan, Akdeniz foku, Kayalık gerbili ve Dağ ceylanı) olmak üzere Hatay ilinden kaydı bulunduğunun da vurgulandığı açıklamada “Bu türlerin içinde Dağ ceylanı Türkiye’de sadece Hatay Bölgesinde yayılış göstermektedir. Türkiye’de bu Dokuz türden 5 tanesini birlikte barındıran başka bir il bulunmamaktadır. Dağ ceylanını Hatay’da koruyamazsak Türkiye’de nesli tükenecek demektir. Bu türün dünyada birey sayısı artan tek populasyonu Türkiye’de bulunmaktadır. Bu bakımdan Türkiye populasyonunun koruması türün dünya yayılışı için de çok önemlidir. Türün bu önemine binaen Hatay Tabiatını Koruma Derneği olarak yıllardır türü ve yaşam alanlarını koruma çalışmalarımız Bakanlık ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde sürmektedir” şeklinde bilgiler aktarıldı.  

Koruma alanının güneyinde yapılması planlanan bir Çimento Fabrikasının almış olduğu ÇED olumlu kararı Derneğin girişimleri ile iptal edildiğinin de hatırlatıldığı açıklamada “2014 yılında Bakanlık tarafından alan içine Dağ ceylanı üretme istasyonu kurulmuştur. 2017 Yılında Dağ ceylanı için Tür Koruma Eylem Planı yapılmıştır. 25 Aralık 2019 tarih ve 30989 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de Hatay’da Dağ Ceylanının yaşama alanı Yaban Hayatını Geliştirme Sahası olarak ilan edilmiştir” diye kaydedildi.

Bölgede Dağ ceylanını tehdit eden en önemli etkenlerin türün yaşama alanında tarım alanı açma, madenler, taş ocakları ve çimento fabikası kurma girişimleri ve alan içindeki başıboş köpekler olduğu belirtildi.

KARARIN İPTALİ TÜR İÇİN TEHDİTTİR

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile alanın Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edilmesi türün korunması için çok önemli bir adım olduğunun altının çizildiği açıklama ayrıca şu endişelere yer verildi: “Dağ ceylanı yaşama alanının güney ucundaki Başpınar ve Akpınar Köyleri arasında kalan bölgede faaliyet gösteren Taş ocağının Cumhurbaşkanlığı kararını mahkemeye verdiğini ve kararın iptalini, koruma alanının, taş ocağı alanı dışarıda bırakılarak çıkarılmasını talep ettiğinin öğrenmiş bulunmaktayız. Bu girişim türün geleceği için çok büyük bir tehdittir. Alanda geçen yıl yapılan çalışmalarda taş ocağının neden olduğu patlamalar sebebiyle 2 dağ ceylanının ölmüş olduğu tespit edilmişti. Türün geleceği için YHGS’ındaki tüm taş olacakları vb tesislerin acilen kapatılması ve alanın titizlikle korunması Hatay’lılar olarak öncelikle bizim boynumuzun borcudur. Hatay Dağ ceylanını korumak ve torunlarımıza aktarmak zorundayız.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dağ, ceylanları, koruma, alanında, taşocağı, endişesi…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı