SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 12:09
 
Covid’li olan anneler bebeklerini emzirebilir mi?
İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevcan Dablan, Covid-19 tanısı konulan annelerin, bebeklerini emzirmesinde sakınca olmadığını açıkladı.
Sağlık Haberi
 Covid’li olan anneler bebeklerini emzirebilir mi?

Coronavirüs tanısı konulan annelerin bebeklerini anne sütü ile beslemeye devam etmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Sevcan Dablan, “Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde gittikçe artan koronavirüs salgını, anne adaylarını ve emziren anneleri endişelendirmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda Covid-19 virüsüne yakalanan annelerin; amniyotik sıvı, kordon kanı, anne sütü ve yeni doğan boğaz sürüntüsünde virüse saptanmamıştır” diye konuştu.

Yeni doğan gereksinimlere göre eşsiz besleyici özelliği olan anne sütünün, bebeği koruyan biyoaktif maddeler, büyüme gelişmeyi etkileyen hormon ve büyüme faktörleri ümmin sistemi düzenleyen faktörler ve antieflamatuar maddeler içerdiğini kaydeden Dablan “Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisiyle uygun tedbirler alınarak, Covid-19 geçiren anneler bebeklerini emzirebilir” dedi.  

“ANNE SÜTÜNDE VİRÜS YOK”

Annelerin, bebeği emzirmeden önce alması gereken önlemlere de değinen Uzm. Dr. Sevcan Dablan, “Anneler, emzirme öncesi ve sonrası, 20 saniye boyunca ellerini sabunlamalı ve bol su ile yıkamalıdır. Anne, maske kullanmalı ve maskesini düzenli olarak değiştirmelidir. Annenin bulunduğu ortam iyi havalandırılmalıdır. Anne, bol sıvı tüketmeli, dengeli beslenmeli ve düzenli uykuya dikkat etmelidir. Anne, sütünü sağacaksa, ellerini yıkamalı ve kullandığı malzemeleri uygun şekilde temizlemelidir. Anne, göğsüne gelecek şekilde öksürüp, hapşırdıysa göğsünü yıkamalıdır. Anne ve bebeğin bulunduğu ortamın yüzeyleri, düzenli temizlenerek, dezenfekte edilmelidir. Eğer anne hastanede tedavi görüyor veya ilaç kullanıyorsa, annenin bebeği emzirmesi, anne ve bebeği takip eden sağlık ekibinin değerlendirmesiyle sağlanabilir” şeklinde konuştu.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Covid’li, olan, anneler, bebeklerini, emzirebilir, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı