Haber Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 18:41
 
Covid-19 salgını gölgesinde Avukatlar Günü...
Hatay’da da 5 Nisan Avukatlar günü her kesimini etkisi altına alan, yaşamı daraltan ve tüm dünyayı saran küresel pandemi coronavirüs covid-19 salgınının gölgesinde kutlandı.
Yaşam Haberi
 Covid-19 salgını gölgesinde Avukatlar Günü...

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, covid-19 salgını önlemleri ve pandemi kuralları çerçevesinde 5 Nisan Avukatlar günü dolayısıyla Atatürk Anıtına temsili olarak saygı çelengi sundu. Baro Başkanı Dönmez yaptığı basın açıklamada, 5 Nisan 2020, Avukatlar Gününde, dünya küresel bir salgının yarattığı yeni bir sosyal ve ekonomik sarsıntının içerisinde yol aldığına işaret etti.

Başkan Dönmez “Hukuk devletine, laik Cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine olan bağlılığımızla; kutsal mesleğimiz uğruna canını veren meslek şehitlerimizin anısı önünde ve savunma tarihi boyunca mesleğimizi ayakta tutmaya çalışan tüm meslektaşlarımız önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.

Coronavirüsün yarattığı küresel salgın sebebiyle yeniden karılan dengelere vurgu yapan Dönmez “Toplanan vergilerden, devlet yönetim sistemlerine, devletlerin bütçelerine, sağlık, eğitim ve adalet yatırımlarına kadar birçok şeyin sorgulanmasına yol açıyor. Canını hiçe sayarak yurttaşlarımızın sağlığı ve salgının önlenmesi için uğraşan tüm çalışanlara teşekkürlerimizi sunuyor, canını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Onlar hep hayatımızın kahramanları olmaya devam edecekler. Dileriz ki, içinde bulunduğumuz küresel salgın, yurttaşlarımızın tamamının ve devletlerin işbirliğiyle ve en az hasarla ülkemizden ve dünyadan tamamen geçer gider ve devletler dersler çıkararak sistemlerini, bütçelerini buna göre düzenlerler. Bu salgın bittiğinde dünya için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diye konuştu.

 

Eve kapanmış vaziyette Avukatlar Günü kutlanmayacağının da altını çizen Dönmez şunları kaydetti: “Ancak sadece bu yıl değil, neredeyse son on yıldır Avukatlar Gününü kutlamayı unuttuk. Bu yıl da, Coronavirüs etkisiyle yargıda ve ortak yaşamda hayatın her türlü faaliyetin durma noktasına geldiği bir süreçten geçiyoruz. Salgın süresince; çalışma hayatımız durma noktasına gelirken, bu fırsattan istifade işten çıkarmaların olmaması için önlem alınmalı, yurttaşların sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı, sağlık çalışanları korunmalı ve bu dönemde dezavantajlı kesimler yoksullar, göçmenler ve tutuklu/hükümlüler elbette korunmalıdır. Ancak, sağlık sorunları ve Coronavirüs önlemleri adı altında yurttaşlarımızın haklarını geriye götürecek ve savunma mesleğini fiilen yapılmaz hale getiren önlemlerin kalıcılaşmasına yol açabilecek, geçici ve tedbir mahiyetindeki her türlü düzenlemenin sonradan idari ve yargısal olumsuz pratiklere dönüşmesine izin vermeyeceğiz”.

İdarenin her türlü eylem ve işlemlerinin denetimsiz bırakıldığı yargısal bir pratiği de kabul etmediklerine açıklamada yer veren Baro Başkanı Dönmez “Yargının şeklen bile bağımsız ve tarafsız görüntü vermeye bile çalışmamasını da kabul etmeyeceğiz. Yargıya duyulan güvenin tarihin en dip seviyesini gördüğü ve yurttaşlarımızın da böyle zamanlarda en çok ihtiyaç duyduğu ve tek güvencesi olan savunmanın sesini kısmaya yönelik girişimleri kabul etmiyoruz, savunmasız bir yargı hayaline de izin vermeyeceğiz. Tüm hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini, hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını sağlamaya çalışan Avukatlar, şimdi de Coronavirüs etkisinden en çok etkilenenler arasında yer alıyorlar. Küresel salgın öncesi zaten ekonomik ve sosyal bir yok oluş sarmalının içine sürüklenen meslektaşlarımızın mevcut şartlarda ne zor durumda olduklarını görüyor ve biliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Covid-19, salgını, gölgesinde, Avukatlar, Günü...,
Yorumlar
Haber Yazılımı