ugur okullari - destop
Haber Detayı
11 Ağustos 2020 - Salı 17:09
 
Coronavirüse karşı bağışıklığı Yükselten yedi beslenme…
İskenderun Gelişim Hastanesi Uzmanı Diyetisyeni Eray Albayrak; özellikle coronavirüse ve bakteriye karşı A, C, D, E vitaminleri ile çinko minerallerinin oldukça etkili olduğunu söyledi.
Sağlık Haberi
Coronavirüse karşı bağışıklığı Yükselten yedi beslenme…

“BESLENME BİR BÜTÜNDÜR”

Covid-19 pandemisinde sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini vurgulayan Uzman Diyetisyen Eray Albayrak, “Hiçbir takviye ya da besinin tek başına mucizevi etki yaratmaz, düzenli ve doğru kombinasyonda kullanıldıklarında etki gösterir” dedi.

 

Yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli uyumak, hijyen, fiziksel mesafe ve stresi yönetebilmenin önemli olduğunu ifade eden Albayrak “Takviye edici besinlerle virüs ya da hastalık yenilmez. Alabildiğimiz ölçüde önlem alıp, yeme içmemizi düzenli hale getirip, yaşam boyu sürdürülebilir bir yaşam tarzı derhal benimsememiz gerekmektedir. Virüsler, obezite başta olmak üzere, yandaş hastalığı sevmiyor. Tansiyon hastaları, kanser hastaları, diyabet hastaları sağlık bakanımız, bilim insanlarımız tarafından uyarılıyor. Sırf bu virüse savunma geliştirmek için değil, tüm hastalıkları kendinizden uzak tutmak için beslenmenize, aktivitenize, yaşam tarzınıza dikkat etmelisiniz” diye konuştu.

 

Tek bir besin ya da besin takviyesinde çözüm aranmaması gerektiğine işaret eden Albayrak “Covid 19 hastalığı ile doğrudan olumlu ya da olumsuz etkileşimi kanıtlanmış bir besin ya da besin öğesi henüz çalışmalarda yer almamaktadır. Tüm bu öneriler doğrudan olmasa da dolaylı olarak birçok hastalığa defans geliştirecektir. Bağışıklığınızı destekleyecektir. Unutmayın, yediğiniz her besin bir hastalığı besliyor ya da bir hastalıkla savaşmanıza yardım ediyor olabilir” şeklinde konuştu.

 

“SOFRANIZ RENKLİ OLSUN”

Albayrak şunları önerdi: “Fitokimyasal içerikleri zengin ıspanak, enginar, lahana, şalgam, kereviz, turp, pancar, brokoli sevin, sofranızda bulundurun. Yeterli lif alımınızı da destekleyeceklerdir. Sofranız renkli olsun. Birçok besine yer verin, özellikle salatalarınız 3 ya da 4 farklı renkli besin içersin.

 

“MOR MEYVELER

ANTİOKSİDAN ETKİLİ”

Antioksidan deposu mor meyveler; nar, yaban mersini, böğürtlen, çilek önerilerim arasında…

 

“VİRÜSE KARŞI YEŞİL ÇAY”

Yeşil çay, özellikle matcha olmazsa olmazlarım arasında, üzerinde o kadar çok bilimsel araştırma var ki, sayısız. Tansiyon problemi olanlar dikkatli içebilir.

 

“SOĞAN VE SARIMSAK

KORUYUCU GÖREV ÜSTLENİR”

Sarımsak, soğan tedavi etmez, hastalık gelişmeden koruyucu görev üstlenir. Propolis ve ekinezya kullanılabilir, ama 12 ay boyunca düzenli değil, ara verilmek koşuluyla kullanılmalıdır.

 

“EV YAPIMI YOĞURT TÜKETİN”

Hastalık bağırsakta başlar. Bağırsaklarına iyi bakmak zorundasın. Ev yapımı turşu, yoğurt, kefire uygun porsiyonlarda sofranızda yer verin. Bağırsakta iyi bakteriler artmalı o dost bakterileri besleyebilmek adına prebiyotik olarak nitelendirdiğimiz elma, armut, keten tohumu, soğan, muz, avokado, kurubaklagiller, bezelye, badem gibi besinler sofranızda olsun.

 

“BALIK, BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRECEK”

Omega 3 anti iflamatuardır. Yani vücutta enfeksiyonla savaşır. Balık, ceviz, fındık, badem omega 3 kaynağıdır. Omega 9 kaynağı zeytinyağı yemeklere az miktarda eklenebilir. Sağlıklı yağ asidi içeriğine sahip avokado tüketilebilir. Glutamin ve kollajen içeriği zengin paça, ilikli kemik suyu tüketilebilir.  Beta glukan kaynağı yulaf ezmesi öğünlerinizde olabilir. Tüm bunlar bağışıklığımız için destek olacaktır.

 

“BOL SU TÜKETİN”

Su tüketimi, vücuttaki toksinlerden arınmak ve metabolizmayı canlandırmak için büyük öneme sahiptir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Coronavirüse, karşı, bağışıklığı, Yükselten, yedi, beslenme…,
Yorumlar
Haber Yazılımı