Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 18:38
 
“Coronavirüs salgınında Sigara içen daha riskli!”
İskenderun Palmiye Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, ayrıca coronavirüs salgınından, sigara içenlerin daha fazla etkilendiğini vurguladı.
Sağlık Haberi
 “Coronavirüs salgınında Sigara içen daha riskli!”

Tüm dünyada en sık ölüm ikinci ölüm nedeninin tütün ürünleri kullanımından kaynaklandığını ifade eden Uzman Dr. Özlem Berktaş tütün ürünlerinin; başta akciğer kanseri olmak üzere birçok sağlık problemine yol açarken, bu hastalıklara sahip bireylerin coronavirüs için riskli grupta bulunduğunu söyledi.

Uzman Dr. Özlem Berktaş Dünya Sağlık Örgütünün, her yılın 31 Mayıs’ını ‘Sigarasız Dünya Günü’ olarak kabul ettiğine işaret ederek “Tütün kullanımı, tüm dünyada en sık ikinci ölüm nedenidir ve günümüzde her on kişinin birinin ölümünden sorumludur. Ayrıca coronavirüs enfeksiyonunun sigara kullananlarda daha ağır seyrettiği biliniyor. Bulaşıcı hastalıklar için sigara, büyük risk” dedi.

“KOAH’IN EN BÜYÜK RİSK FAKTÖRÜ SİGARA”

KOAH’ın en önemli risk faktörünün sigara olduğunu vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, “Ülkemizde 40 yaş üzerindeki her beş kişiden biri KOAH hastasıdır ve her 10 KOAH hastasından sadece biri hastalığını biliyor. Özellikle sigara içenlerde KOAH riski daha fazladır. KOAH’ı önlenin en önemli yolu, sigarayı bırakmaktır” diye konuştu.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Coronavirüs, salgınında, Sigara, içen, daha, riskli!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı