ugur okullari
Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 16:34
 
Coranavirüse karşı iyi Haber Prof. Dr. Ovalı’dan geldi…
Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Covid-19 hastalarından alınan antikorlarla koronavirüs 12 hastanın tedavisi için yapılacak klinik çalışmaya Sağlık Bakanlığı'nın onay verdiğini duyurdu.
Sağlık Haberi
Coranavirüse karşı iyi Haber  Prof. Dr. Ovalı’dan geldi…

Her gün dünyanın dört bir yanında kan dondurucu ölüm istatistikleri gelirken bütün dünya coronavirüse karşı bir aşı, tedavi veya ilaç geliştirebilmek için çalışıyor. Bu kapsamda en çarpıcı açıklamalardan biri Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan geldi. Laboratuvarda bir süredir coronavirüse karşı tedavi çalışmaları üzerine çalışan Ovalı ve ekibi, coronavirüse karşı antikorla tedavi üzerine yaptığı çalışmalardan önemli sonuçlar elde etti ve bu bulguları Sağlık Bakanlığı ile paylaştı. Halen hastanelerde tedavi gören coronavirüs hastalarıyla tedavi için klinik çalışmalar yapmak üzere izin isteyen Ovalı ve ekibi beklediği onayı aldı. 

Gelişmeyi Ovalı, sosyal medya hesabından "6 nisanda ilk covid19 spesifik immun plazma 12 hastanın tedavisi için bir klinik çalışma kapsamında kullanılmaya başlıyor. Bakanlık projemize onay verdi. Üretim başladı. Kahramanlarımı öpüyorum" diye duyurdu.

Kök hücre ve yapay deri çalışmalarıyla dünya çapında tanınan Prof. Dr. Ercüment Ovalı "28 kahraman Türk çocuğu" dediği ekibiyle birlikte laboratuvara girdi. Ovalı ve ekibi hazırladıkları projeyi Sağlık Bakanlığı'na sundu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi coronavirüs vakalarının, hastalığı yenen insanların kanındaki antikorlar aracılığı ile tedavi edilebilmesi için proje hazırladı. Ovalı yaptıkları çalışmayı şöyle anlatmıştı: "Tedavi ile ilgili 4 proje hazırlamıştık. Çok kişinin bir arada olmaması için personel sayısını azalttık. İçlerinden biri, bir gün evvel beni aradı ve 'Hocam kanıma dokunuyor, biz böyle evde elimiz kolumuz bağlı duracak mıyız? Öleceksek de adam gibi ölelim' dedi. 'Ne yapmak istiyorsun? İnsanların kaçtığı bir virüsü milyonlarca defa laboratuvarda çalışacaksın ve sadece 15 santim ötende olacak. Hepiniz hayatınızdan olursunuz' dedim. 'Ben varım' dedi. Sabah baktım bütün ekip toplanmış. Sadece başarmak için geldiler ve Türkiye'de bizim gibi bir sürü ekip var. Biz bunlardan biriyiz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Coranavirüse, karşı, iyi, Haber, , Prof., Dr., Ovalı’dan, geldi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı