ugur okullari - destop


Haber Detayı
18 Ekim 2020 - Pazar 17:54
 
Çok geç olmadan, taramalarınızı yaptırın!
İskenderun Gelişim Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Sadık Muallaoğlu, her sekiz kadından birinde meme kanseri riskinin görüldüğünü, kendi kendine yapılan meme muayenenin erken tanı için önemli bir adım olduğunu hatırlattı.
Sağlık Haberi
Çok geç olmadan, taramalarınızı yaptırın!

‘15 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Günü’ kapsamında, meme kanserinde erken teşhisin önemine değinen Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Muallaoğlu, “Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde, kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalmayı sürdürmesidir. Meme kanserinin en sık karşılaşılan belirtisi de memede sert, ağrısız, zamanla büyüyebilen, hareket ettirilebilen ama bazen hareketsiz kitlenin hissedilmesidir” dedi.

Muallaoğlu daha nadir olarak da meme cildinde kızarıklık, morarma, yara, içeri doğru çöküntü, yaygın küçük şişlikler ve portakal kabuğu görünümü oluşması, meme başında genişleme, içe çökme, yön değiştirme, kabuklanma, çatlama, meme başı ve çevresinde renk değişikliği, meme ucundan gelen akıntı, koltuk altında görülebilen ve elle fark edilen ağrılı ya da ağrısız şişlikler görülebildiğini söyledi.

20 YAŞ SONRASI KENDİ KENDİNE

MUAYENE YAPMALI

Kendi kendine meme muayenesinin, meme kanseri tanısındaki önemini vurgulayan Dr. Sadık Muallaoğlu, “Kendi kendine meme muayenesi, erken tanı için çok önemli bir adımdır. Her kadın 20 yaşından itibaren, meme muayenesini yaparken; her ay adet döneminden sonra memesinin simetrisine, meme başında bir akıntı olup olmadığına, ele bir kitlenin gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Çünkü meme kanseri tümörü, basit bir değerlendirme ile algılanabilir. Meme kontrolleri 40 yaşından sonra doktor tarafından yapılmalıdır. Aynı zamanda doktorun önerisi ile yine her yıl mamografi taraması çok önemlidir” diye konuştu.

“ERKEN TEŞHİSE YÖNELİK

TARAMALAR ÖNEMLİ”

Meme kanserinde görülen risk faktörlerine de değinen Dr. Muallaoğlu, “Şişmanlık, alkol-sigara kullanımı ve yanlış beslenme alışkanlığı, ailede meme kanseri hikâyesi, hiç çocuk doğurmamış olmak, daha önce yumurtalık ya da rahim kanseri teşhisi konulması, uzun süre doğum kontrol hapı kullanılması, ileri yaşta olmak, adet görmeye başlama yaşının erken, kesilme yaşının geç olması, meme kanserinin risk faktörleridir. Riski azaltmak amacıyla kilo kaybı düzenli egzersiz gibi davranış değişiklikleri etkili olabilir. Ancak risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişikliklerinin yanı sıra hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan meme kanseri taramaları, bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmada en etkili yöntemlerdir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çok, geç, olmadan,, taramalarınızı, yaptırın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı