Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 18:53
 
Çocukların Süper Besinleri…
Ebeveynlere çocukların sağlıklı beslenmeleri konusunda önerilerde bulunan Özel Palmiye Hastanesi Diyetisyeni Ecem Boran, yumurta, süt, balık, kırmızı meyveler, kırmızı et ve çikolatanın önemine dikkat çekti.
Sağlık Haberi
Çocukların Süper Besinleri…

Diyetisyen Ece Boran özellikle, anne sütünden sonraki en kaliteli proteine sahip olan yumurta içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde de çocukların beslenmesinde yıldız besinler arasında yer aldığını söyledi.

Çocukların günlük kalsiyum ihtiyaçlarının sağlanmasında ise süt ve süt ürünlerinin ilk sırada yer aldığını kaydeden Ece Boran “Amerikan diyetetik derneği 1 yaşından itibaren yağı azaltılmış süt ve süt ürünlerini önermektedir” dedi.

Balığın da, içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde hem beyin gelişimi hem de kalp damar sağlığı açısından çok önemli olduğuna işaret eden Ece Boran ebeveynlere şunları önerdi: “Çocuğunuzun haftada 2 gün mutlaka balık tüketmesini sağlayın. Balık tüketmeyen çocuklarda omega 3 takviyelerini mutlaka kullanın. Kırmızı Meyveler Antioksidan deposu, çocuğunuzun beslenmesinde 4 mevsim yer verin. Kırmızı et kaliteli protein içeriği, beyin ve gözde en çok bulunan çinkodan zengin olması, selenyumdan zengin olması nedeniyle çocukların beslenmesinde en önemli besinler arasında. Haftanın iki günü beslenmelerinde kırmızı ete yer vermek gelişimleri açısından oldukça faydalı olacaktır. Çikolata seçimini de bitter olarak değiştirin. Ekmeklerini tam tahıllı tercih edin, yemeklerde buğday, karabuğday ve bulgura yer verin.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocukların, Süper, Besinleri…,
Yorumlar
Haber Yazılımı