ugur okullari - destop


Haber Detayı
02 Ekim 2020 - Cuma 18:36
 
Çocuklarda cinselliğin keşfi…
İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, çocuklarda cinsel gelişim sürecinin 2,5 ile 6 yaş arası okul öncesi dönemde oluştuğuna dikkat çekti.
Sağlık Haberi
Çocuklarda cinselliğin keşfi…

Çocuklarda cinsel gelişim sürecini anlatan Uzman Klinik Psikolog Gamze Uygun Ekenel, “Çocukların cinsel gelişim süreçlerinde ebeveynlerin zaman zaman paniğe kapıldığını gözlemliyoruz. Bu süreçte sakin olmak ve doğru bilgilenmek çok önemli” dedi.

Aslında herkesin cinsel kimliğiyle doğduğunu ve cinsel dürtülerin de yaşam boyu devam ettiğine işaret eden Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel,  “Bu sürecin temellerinin çocukluk dönemine dayandığının pek farkında olamıyoruz. Çocuklarda cinsel gelişim 2,5 ile 6 yaş arasında okul öncesi dönemde gözleniyor. Hatta belki de cinselliğin en rahat ve açık yaşandığı yaş 3 ile 6 yaş arasında oluyor, merak edilen her konu rahatlıkla dile getirilebiliyor. Bu dönemi hemen hemen her çocuk yaşıyor. Yaşamayanlar ise bastırılmış çocuklar oluyor. Ebeveynler için endişe uyandırıcı bir durum gibi görünse de, aslında 6 yaşına kadar normal karşılanması gereken bir durum. Genellikle ebeveynler bunu teknolojik aletlerden veya birinden gördüğünü düşünse de bu kendi kendine de öğrenilebilen bir durumdur. Çocuklarınızda buna benzer tepkiler gözlemlediğinizde bu süreci doğru takip edebilmek için, mutlaka bir uzman desteğine başvurmanız gerekmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocuklarda, cinselliğin, keşfi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı