Haber Detayı
13 Haziran 2020 - Cumartesi 20:57
 
CHP taşocakları tahrifatına dikkat çekti
Hatay’ın İskenderun ilçesinde CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ilçe teşkilatı ve Çevre Koruma Derneği vatandaşların taşocaklarıyla ilgili sıkıntılarını yüksek sesle dile getirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi.
Siyaset Haberi
CHP taşocakları tahrifatına dikkat çekti

Yarıkkaya taşocakları yakınında gerçekleştirilen partililerin de katıldığı toplantıda CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Gençlik Kolları Başkanı Erdem Harmaoglu, Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, ve Hatay Milletvekili Suzan Şahin birer konuşma yaptı.

CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu rant uğuruna bu güzelim yerler talan edildiğini belirterek “İskenderun’un en güzel yerleri görüldüğü şeklide birilerinin cebine biraz daha fazla para girsin diye halkın faydalanacağı mesire yerleri talan edilmiş, harabeye dönmüş. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak yaşanacak bir memleket istiyoruz” dedi.

Bugün buradaki bir tek taş ocağı ile ilgili değil, kentte bulunan bütün taşocaklarına yönelik ses yükseltmek için bir araya geldiklerini belirten CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Erdem Harmaoglu,  “Maalesef taş ve kum ocaklarının yeraltı ve yerüstü kaynaklarımıza, kentin estetiğine, bitkisel örtüsüne ciddi zararlar verdiği aşikârdır. Ayrıca zaman zaman ocaklarda kullanılan patlayıcıların ciddi şekilde gürültü kirliliğine neden olmasıyla birlikte söz konusu yerleşim yerlerine yakın oturan vatandaşlarımızın şikayetleri bulunmaktadır. Taş ve kum ocaklarının yarattığı tozlanma, tarımsal iş kaybı ve iş makinelerinin mahallelerimizde de yarattığı problemler de ciddi bir sorundur. Bu konuda muhtarlarımızın da yoğun şikayetleri olduğu gibi, iş makinalarının mahalle aralarında yarattığı kargaşa ve kirlilik sebebiyle birçok hemşherilerimiz de şikayetlerini dile getirmiştir. Söz konusu ocaklarla ilgili gerekli önlem ve tedbirlerin alınması da mevut siyasi iktidarın da ödevidir. Gençlik Kolları olarak siyasi iktidarın görevini yapmaya çağırıyor, tahribata karşı doğanın yanındayız” diye konuştu.    

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, Amonaslar dağlarındaki taş ve maden ocaklarının bu halinin vicdanları sızlattığını belirterek “Ciddi bir tozlanma, ciddi bir kirlilik, yaşam alanlarına ciddi bir müdahaledir. Pandemi sürecinde boş durulmadı. 2282 sayılı yasaya geçici bir madde eklenerek özellikle yer altındaki bu maden ocaklarının maliyet artışlarına, sıkıntı yaratmaması adına bunlara ek bir destek sağlanacağı bazı koşullarla çerçeve altına alındı. Kontrollü ve korunan alanlarda şimdi Cumhurbaşkanlığına bağlı veya ilgili bakanlığa bağlı bölgesel komisyonlar kurularak bu bölgelere destek, teşvik ve bu bölgelerin bundan sonraki süreçte rehabilitasyon, arazinin ıslahıyla ilgili tümden bir inisiyatif alma görevi verildi. İskenderun’da yaşayan halkı olarak en büyük sorunun, aslında komple Modern evler, Sakarya Güzelçay, Yunus Emre mahallelerinde ciddi anlamda çocuklar yataklarından fırlıyorlar, ciddi tahribatlar oluyor. bizim istediğimiz denetimlerin sıklaştırılması ve özellikle yeni ruhsat almak isteyenlere verilmemesidir. Ayrıca işletim süresi sona ermiş olan lisanslarını tamamlamış ÇED yönetmeliklerine göre verdikleri taahhütleri yerine getirmekle yükümlü olan bu firmaların, ıslah çalışmalarını yerine getirmeleri ön koşul olarak ekstra yenilemek istiyorum. Denetim çok ciddi şekilde uygulanmalıdır” şeklinde konuştu. 

Hatay Milletvekili Suzan Şahin de Cumhuriyet Halk Partisi olarak politikalarının insan odaklı olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “İnsanı, havamızı suyumuzu ve gelecek nesillerimizi seviyoruz. Doğayı korumak bizim gelecek nesillere bırakacağımız en büyük mirattır. Bu mirastan çocuklarımızı mahrum bırakmamak için bu mücadeleyi vermek zorundayız. İktidarların politikası insan sevgisine dayalı olmadığı için doğa sevgisi yoktur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz sadece burası için değil, Türkiye’nin her yerinde gölleri, ormanları, Kaz dağlarını, bütün doğa tahrifatlarını takip ediyoruz. bu konuda genel başkan yardımcımız Güizar Biçer Karaca Türkiye’nin dört biryanını dolaşıyor doğa tahrifatlarını ve doğaya verilen zararları tespit ediyor, raporluyoruz, çözüm önerilerini getiriyoruz. Hem diğer muhalefet partilerine, hem iktidar partisine bu raporlamalarımızı sunuyoruz. Ama maalesef ne duyan var, ne gören var”

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, taşocakları, tahrifatına, dikkat, çekti, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı