ugur okullari - destop
Haber Detayı
29 Ağustos 2020 - Cumartesi 12:29
 
CHP’li Serkan Topal Esnafın sorunlarını dinledi…
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Serkan Topal’a, sorunlarını dinlediği esnaflar ile oda başkanları, iktidarın da muhalefetin de sorun çözmede hantallığından dert yandı.
Siyaset Haberi
 CHP’li Serkan Topal Esnafın sorunlarını dinledi…

Milletvekili Serkan Topal’a Partisinin İskenderun ilçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu iye Yönetim Kurulu üyeleri de eşlik ettiği Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğinde karşılıklı sohbet etme imkanı buldular.

HESOB (Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odalar Birliği) İskenderun Başkanı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erol Akın, bölge milletvekillerinin tümünü yanlarında görmek istediklerini belirterek Esnaf oda başkanları tüm esnafın sorunlarını bu tür buluşmalarda aktarma imkanı bulabileceğini söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal da, ziyaret amacının esnafın sorununu oda başkanlarından birinci ağızından dinlemek olduğunu ifade ederek “HESOB İskenderun Başkanım gibi bir dosya hazırlayıp bana verebilirler veya burada aktarabilirler. Genel anlamda esnafımızın, oda başkanlarımızın sorunlarını biliyoruz ve bu konuda meclis açıldığı zaman, açıkken olağan üstü bir çabayla, geceyi gündüze katarak çalışıyoruz. Benim bir görevim var, bana bir emanet verdiniz, bu emaneti omuzlarımızda taşıyoruz ve her zaman Ankara’da esnaflarımızın, çiftçilerimizin, Hataylı hemşherilerimizin bütün sorunlarını çok şiddetli bir şeklide, gündem yaratacağı bir şekilde dile getiriyoruz, bundan sonraki süreçte de dile getireceğiz” diye konuştu.

Pandemiden dolayı yiyecek sektörünün yoğun olarak etkilenen kesimlerin başında geldiğine işaret eden Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hidayet Şahinoğlu “Bizim esnafımız çok mağduriyet gördü, verilen 25 bin lira hiç yeterli gelmedi. Vergi gecikme zammını almasın, zor durumdan geçerken vergi biriktiği zaman gecikme zammı alınıyor. SGK primleri konusunda da yardımcı olunması gerektiğini düşünüyorum” dedi.     

Esnafın sorunlarının çözümünde TBMM’nin aktif olarak çalışma yaptığını göremediklerinin altını çizen Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu da, “TBMM bu dönemde son 29 yılın en aktif olmayan, en zayıf meclisi! Biz iktidar ve muhalefet milletvekillerimize esnafın sorunlarını iletiyoruz ama çözüm noktasında bir yol alamıyoruz maalesef. Bakanımızla da konuştuk, nedense esnafla ilgili sorunlara gelince bir hantallık var, yeterince hızlı ilerlemiyor. Esnaflarımıza git evinde otur, işletmeni açma diyorlar ama BAĞ-KUR 6 ay erteleme yapıyor sadece, hiç ödenmemesi, vergi hiç çıkmaması, en az bir yıllık 50 bin lira faizsiz kredinin verilmesi lazım. Zaten esnafın işi şimdiye kadar iyi değildi ki, esnaf şu an kendi haline bırakılmış durumda! Ekonomik anlamda kendi sermayesiyle ayakta durmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.      

Kaynak: Editör:
Etiketler: , CHP’li, Serkan, Topal, Esnafın, sorunlarını, dinledi…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı