ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 13:09
 
CHP’li Şahin’den emeklinin yüzünü güldürecek teklifi…
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin emekli maaşlarının asgari ücretin altında olmaması ve emekli aylıklarından vergi alınmaması için kanun teklifi verdi.
Siyaset Haberi
CHP’li Şahin’den emeklinin yüzünü güldürecek teklifi…

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılarak emekli maaşlarının asgari ücretin altında olmaması ve emekli aylıklarından vergi alınmamasını istedi.

 

7 milyondan fazla emeklinin maaşının, 2 bin 825 TL'lik asgari ücretin altında olduğunu belirten CHP’li Şahin, ‘‘Emeklilik, sosyal güvenlik hakkının ayrılmaz bir parçası ve temel hak niteliğindedir. Ancak ülkemizde 13 milyonu aşan sayıları ile emeklilerin insanca yaşam koşullarını sürdürebilmeleri giderek daha da zorlaşmakta, ciddi geçim sıkıntıları ile hayatta kalma mücadelesi vermektedir” dedi.

 

7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylık ve gelire mahkum olmuşken, asgari ücretin altında ücret alan emeklilerin oranının 2020 yılında 49,3’e çıktığını vurgulayan CHP’li Şahin “Bu koşullar altında geçimini sürdürmekte zorlanan 4,3 milyon emekli ise ya çalışmakta ya da iş aramaktadır. Avrupa ülkeleri içerisinde emekliler arasında gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke olan Türkiye’de, en düşük emekli aylık ve geliri alan emeklilerin ilk dilimi ile en yüksek emekli aylık ve geliri alanlar arasındaki fark 7,5 kattır. AB ortalaması ise 4,2 kattır’’ diye konuştu.

 

Milletvekili Şahin, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan 8,36 zammın hiçbir şey ifade etmediğini, en düşük emekli maaşının 1.500 TL’den 1.625 TL’ye çıktığını, en yüksek işçi ve esnaf emeklisinin maaşının sadece 334 TL arttığını ve bunun emeklilerin sorunlarına çare olamayacağının altını çizdi.

 

Pandemi ve ekonomik kriz koşulları altında birçoğu hastalık risk grubunda yer alan emeklilerin sağlıklı beslenebilmeleri, hijyen malzemesine ulaşımları, doğalgaz, elektrik, su faturaları ve kiralarını ödemeleri de giderek zorlaştığını kaydeden Şahin “Bu koşullar altında bu kanun teklifi ile en düşük emekli aylığının net asgari ücret düzeyine çıkarılmasını ve emekli maaşlarından vergi kesintisi yapılmamasını amaçlıyoruz’’ dedi.

 

Meclise getirdikleri her teklifin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesini de eleştiren CHP’li Şahin, ‘‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında hesaplanan yaşlılık ve malullük aylığı ile diğer sosyal güvenlik kurumları gereğince ödenen yaşlılık ve malullük aylığı asgari ücretin net tutarından az olmamasını ve yine aynı kanun kapsamında hesaplanan aylıkların neti asgari ücretten düşükse aradaki farkın ek ödeme olarak ödenmesini istiyoruz. Ayrıca kıt kanaat geçim mücadelesi veren emeklilerin maaşlarından vergi kesintisi de yapılmamalı. Milletimizin yararı için getirdiğimiz her teklifi kayıtsız şartsız reddeden AKP ve MHP milletvekilleri vicdana gelir de millet için bu adımı yüce mecliste atabiliriz diye ümit ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’li, Şahin’den, emeklinin, yüzünü, güldürecek, teklifi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı