ugur okullari - destop
Haber Detayı
28 Temmuz 2019 - Pazar 20:12
 
CHP’li Özgün’den ‘Barış Akademisyenleri’ açıklaması…
CHP Hatay İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün, Anayasa Mahkemesi'nin ‘Barış Akademisyenleri’ hakkında verdiği hak ihlali kararının isabetli olduğunu açıkladı.
Siyaset Haberi
 CHP’li Özgün’den ‘Barış Akademisyenleri’ açıklaması…

Yazılı açıklama yapan CHP Hatay İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attıkları için üniversitelerden atıldıklarını, hapis cezaları aldıklarını, yurtdışına çıkışları yasaklandığını, çaresiz bırakılıp, işsiz kaldıklarını belirterek “Neydi suçları? Barış istemek! Uzun süren bir hukuk mücadelesi sonunda kazandılar! Anayasa mahkemesi ‘İfade özgürlüğüdür hak ihlali vardır’ dedi. Hukuk, su ve hava kadar elzemdir. Önemini bir kez daha gördük” diye konuştu.

 

Anayasa Mahkemesinin doğrusunu yaptığının altını çizen CHP’li Özgün şunları kaydetti: “Ancak zaten bu durumlar için vardır ve varlık sebebi budur. Tabi bu kararlar münferit olmamalı, binlerce hukuksuzluğa kör ve sağır kalınmamalıdır. Diğer sorum da rektörlere, yerel mahkemenin savcı ve hâkimlerine... Disiplin cezası verip görevden atanlara, hapis cezası verip hapse atanlara! Anayasa Mahkemesi'nin kararı evrensel hukuk kriterlerine dayanıyor. Bilinmez ve gizli kural ve teamüller değil. Rektör, hakim ve savcılar bu kararları verirken hiç mi düşünmediniz! Hayatlarını kararttığınız insanların hayatlarını hiç mi önemsemediniz! Haydi çoğunluk korktu ve uydu; bir taneniz bile mi fikir özgürlüğüdür demedi! Anayasa Mahkemesi yargıçlarının aklına gelen hiç mi birinizin aklına gelmedi!”

 

Barış akademisyenlerine geçmiş olsun dileklerini de ilettiğini vurguladığı açıklamasında CHP’li Özgün “Umarım Anayasa Mahkemesi kararı gereği bir an önce gerekli adımlar atılarak üniversitelerine dönerler ve cezaları kaldırılır” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , CHP’li, Özgün’den, ‘Barış, Akademisyenleri’, açıklaması…,
Yorumlar
Haber Yazılımı