ugur okullari - destop
Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 13:35
 
CHP İlçe Başkanından özeleştiri…
İskenderun İlçe Teşkilat Başkanı Yusuf Mansuroğlu CHP’de kadınların demokrasi savaşını ve yolculuğunu bütün engellere karşın sürdürdüğüne işaret etti.
Siyaset Haberi
CHP İlçe Başkanından özeleştiri…

Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 85. Yıldönümü dolayısıyla CHP İlçe teşkilatında Kadın Kolları ve partililer bir araya gelerek günün önemini belirleten açıklama yapıldı.  

KADINLAR İKİNCİ PALANDA BIRAKILMIŞ

CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu özeleştiride bulunarak “Ne yazık ki kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisinde bile kadınlar belediye başkanlığı, milletvekilliği, belediye il ve ilçe meclisi üyesi olmalarını kolaylaştıracak tüzük maddeleri, kurallar ve kotalar konulmasına rağmen hep ikinci planda bırakılmış, hakları kullandırılmamıştır. CHP’de kadınlarımız demokrasi savaşı ve yolculuğunu bütün engellere karşın sürdürmektedir. Varlığımızın temeli olan kadınlarımızın, dost ve kardeşlerimiz olmak üzere tümünün seçme ve seçilme haklarına kavuştuğu bu tarihi ve önemli günü en güzel, en iyi duygularımla kutluyor, hepsine saygılar sunuyorum” diye konuştu.

 “SEÇME VE SEÇİLMEDE 118. SIRADAYIZ”

Kadınların 85 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu vurgulayan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Muhsine Korkmaz “O zaman dünyada ikinci sıradaydık. Şimdi 118. Sıradayız” dedi.

85 yılda Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakları konusunda ilerleme yerine gerilediğine vurgu yapan Korkmaz “Kanun çıktığı yılda 18 milletvekili meclise girmiş, 4,5’a tekabül ediyor. Türkiye nüfusunun 50’sini oluşturmasına karşın, 2014 yılında yapılan yerel ve 2015 yılı genel seçimlerinde seçilmiş kadınlarımız, 14’ü milletvekilliğinde, 10,7’si belediye meclis üyeliğinde, 4,3’ü il genel meclis üyeliğinde, 3’ü belediye başkanlığında, 1,2’yle muhtarlıkta temsil edilmişlerdir. Bugün TBMM’de kadın milletvekili sayısı 104’dür.  AKP’nin 53, CHP’nin 18, MHP’nin 4, İYİ Partinin 3, HDP’den 26 kadın milletvekili olmuştur!” şeklinde konuştu.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, İlçe, Başkanından, özeleştiri…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı