ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 12:37
 
‘Ceylan Baba’ Türbesi kalıntıları askerle gezildi…
39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, beraberindekilerle Kırıkhan’ın Suriye sınırı yakınındaki Roma dönemine ait mimari özelliğiyle dikkat çeken ‘Ceylan Baba’ türbesi olarak bilinen harabeleri gezdi.
Kültür Haberi
‘Ceylan Baba’ Türbesi kalıntıları askerle gezildi…

Mimar Osman Mıstıkoğlu’nun katılımları ile Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürü Cüneyid Çağlar’ın ev sahipliğinde, dağ ceylanı üretim ve rehabilitasyon merkezine ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç’a 2.Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Ümit Durmaz, 1. Hudut Tabur Komutan V. Piyade Yüzbaşı Onur Şenlik, 2. Hudut Bölük Komutanı Piyade Üsteğmen Ahmet Enes Dönmez, Hudut Karakol Komutanı Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Cihat Canbolat da eşlik etti.

Ziyaret sonrası Gazella gazella türü Hatay dağ ceylanı yaşam alanında genel bir gezi ve halk arasında ‘Ceylan baba’ türbesi olarak da bilinen roma dönemine ait mimari özellikleri de taşıyan türbe ve harabeler gezildi. Türbenin bugün bile hastalığına şifa arayanların uğrak yerlerinden biri olarak ziyaret edilmeye devam ediliyor. Askeri erkan ile beraberindekiler tarihi bir geçmişi, mimarisiyle bugüne kadar gelen ve ‘Ceylan Baba’ türbesi olarak bilinen harabeyi yakından inceledi, tarihi mistik özellikleri hakkında bilgiler edindiler.

Gezinin ev sahipleri arasında bulunan Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç de dağ ceylanlarının bugüne kadar varlığını sürdürmelerinin en önemli nedenlerinin başında askeri yasak alanında yaşamaları ve askerin koruyup kollamasının büyük etken olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Ceylan, Baba’, Türbesi, kalıntıları, askerle, gezildi…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı