Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 11:38
 
Bu yıl Hataylı göbelek (doğal mantara) hasret...
Hatay’da her yılın son aylarında dağlık kırsal alanlarda çıkan (Doğal Mantar) yöresel adıyla Göbelek Amanos dağı eteklerinde bu sene yetişmeyince bölge halkı bu lezzete hasret bir sezon geçirdi.
Yaşam Haberi
Bu yıl Hataylı göbelek (doğal mantara) hasret...

GDO’lu yiyeceklerin kıskacında olan insanlar, özellikle mevsiminde dağlarda bulunan (Doğal mantar) göbeleğin toplanıp, tamamen doğal bir besin olan bu lezzetle damaklarını tatlandırıp, sofraları süslemek için sabırsızlıkla beklerken, bu yıl istenilen mahsul oluşmadı.

Dağları gezen yöre insanı geçen senelere rağmen 2019’un Kasım sonu, Aralık ayı ve yeni yıla kadar sarkan dönemde istenilen bollukta doğal mantara rastlayamadı. Çam ağaçlarının pürleri altından toplanan doğal mantarları bulmakta çok zorlanan yöre insanları, tek tük ancak kendileri tüketecek kadar az miktarda bulabildi.

Amanos dağının eteklerinde saatlerce gezinen insanlar da bulabildikleri az miktardaki göbeleği cep telefonuyla kaydedip, sosyal medya üzerinden ‘Allah’ın bahşettiği bu doğal besini bulabilmenin mutluluğunu’ paylaşmayı da ihmal etmediği gözlendi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, yıl, Hataylı, göbelek, (doğal, mantara), hasret...,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı