Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 16:05
 
Bravo Ekip Çalışmasıyla Makineyi Ürettiler
İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde hem cerrahi maske makinesi hem de N95 maske makinesi geliştirildi. Cerrahi maske makinesi dakikada 50, N95 maske makinesi ise dakikada 60 maske üretebiliyor.
Eğitim Haberi
Bravo Ekip Çalışmasıyla Makineyi Ürettiler

Milli Eğitim Bakanlığı, Covid-19 ile mücadele günlerinde mesleki eğitimdeki üretim kapasitesini harekete geçirdi. Bu kapsamda dezenfektandan maske üretimine, yüz koruyucu siperden tek kullanımlık önlük ve tuluma kadar çok çeşitli ürünleri üreten mesleki ve teknik Anadolu liseleri, bu sürecin yardım melekleri oldu. Bakanlık, medical cihaz üretimi için de farklı illerde mesleki ve teknik Anadolu liselerinde AR-GE merkezleri kurdu. AR-GE merkezlerinde şu ana kadar solunum cihazından UVC hava sterilizasyon cihazına, video laringoskop cihazından izole numune alma ünitesine, temassız kızılötesi (IR) termometre cihazından yoğun bakım yatağına kadar çok sayıda ürün üretildi.

İSKENDERUN’DA ÜRETİLDİ

Hatay'da İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde hem cerrahi maske makinesi hem de N95 standardında maske üreten maske makinesi geliştirildi. İki makinenin tamamının tasarım ve üretimi İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi. 12 metre uzunluğundaki cerrahi/tıbbi maske makinesi birbirine entegre 6 üniteden oluştu. Kontrol paneli üzerindeki yazılımın tamamı Türkçe olan makineye 3 fazlı 'Asenkron Motor' ile hareket veriliyor. Hem termik hem de ultrasonik kaynatma özelliği bulunan cerrahi maske makinesinde küçük, orta, büyük ve ekstra büyük gibi farklı ölçeklerde maskeler üretilebilecek. Sağlık Bakanlığı Tıbbı Cihaz Yönetmeliği ve TS EN 14683 standardına uygun üretilen maske makinesi ültraviyole hijyenik sistem üretim özelliğine sahip olup, dakikada 50 maske üretebiliyor.

45 GÜNDE HAZIR HALE GETİRDİK

İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Yusuf Yıldırım, salgın sürecinin başlamasından itibaren kendilerine düşen görevi büyük bir heyecan ve titizlikle yerine getirdiklerini söyledi. Yerli ve milli duygular içerisinde maske makinesi üretmek için kolları sıvadıklarını kaydeden Yıldırım, "Makinelerimizi tamamladık ve üretime başladık. Bu süreçte öncelikle bize yol gösten ve destek olan Cumhurbaşkanımıza, Milli Eğitim Bakanlığı'na, Hatay Valimize teşekkür ederiz. 45 gün süre içerisinde makinemizin imalatını tamamladık. Gece gündüz demeden çalıştık. Öğrencimizle, öğretmenimizle üretim sürecinin tamamında bulunduk. Bundan sonra daha da gelişerek ve hızlanarak üretmeye devam edeceğiz. N95 maske bu süreçte çok önemli bir rol oynuyor ve ürettiğimiz maskeler tamamen sağlık ve kalite şartlarına uygundur" diye konuştu

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri sağlık güvenlik birimi il koordinatörü Yakup Biçici makinelerin üretilmesinde ve ürünlerin üretimine kadar her iki makinenin de tüm yasal şartlar ve standart gereklerini fazlasıyla yerine getirilmiş üretilmiş olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bravo, Ekip, Çalışmasıyla, Makineyi, Ürettiler,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı