ugur okullari - destop
Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 16:32
 
Boğulma vakalarında İlkyardım!
İskenderun Gelişim Hastanesi Acil Servis Doktoru Erkan Dönmez, Yaz aylarında artan boğulma vakalarında can kaybının önüne geçmek için yapılan ilk müdahalenin hayat kurtardığını söyledi.
Sağlık Haberi
Boğulma vakalarında İlkyardım!

Dr. Erkan Dönmez, boğulma sırasında; nefes almada güçlük çekme, gürültülü, hızlı ve derin solunum, yüzde ve deride morarma, bayılma gibi durumlar görüldüğüne dikkat çekerek “İlk yardım kurallarının iyi bilinmesi, suda boğulma tehlikesi geçiren kişilerin yaşama dönmesini sağlayabilmektedir. Yüzme dahi bilseniz ilk etapta suda boğulmakta olan kişiye; can yeleği, can simidi, ip gibi cisimler atmak gerekmektedir. Ayrıca boğulan kişiyi kurtarmak için, iyi bir yüzücü olmak gerekir. Çünkü boğulmakta olan kişi panik halinde olacağından, sizin de boğulmanıza sebep olabilir” dedi.

İLK MÜDAHALE OLARAK 112’Yİ ARAYIN

Suda boğulmalara karşı alınabilecek ilk yardım önlemleri hakkında bilgiler veren Acil Servis Doktoru Ekrem Dönmez suda boğulan kişi kurtarıldıktan sonra yapılacak ilk işin 112 acil yardım hattını aramak olduğunu vurgulayarak “Suda boğulan kişi karaya çıkarıldıktan sonra en önemli ve ilk yapılacak iş, 112 acil yardım çağrısında bulunmaktır. Diğer kurtarıcı müdahaleler, çağrıdan sonra yapılmalıdır. Müdahale sırasında olay yerinde profesyonel ekiplerin olmaları hayati önem arz etmektedir” diye konuştu.

BOĞULAN KİŞİYE İLK MÜDAHALE ÖNEMLİ

Boğulma tehlikesi yaşayan kişiyi sudan çıkardıktan sonra; ağzında takma diş, protez, yabancı ve sert cisimler varsa ilk olarak bunları çıkarmak gerektiğini hatırlatan Acil Servis Doktoru Erkan Dönmez,  “Boğulan kişi sert bir zemine yatırılmalı, olası bir vücutta travma veya omurga kırıkları olabileceğinden, çene yavaşça ve nazikçe kaldırılmalı ve suni solunum yapılmaya başlanmalıdır. Boğulan kişide solunum yoksa direk kurtarıcı soluklara başlanmalıdır. Kurtarıcı soluklar, 1 dakika yani yaklaşık 10 solunum ile devam etmelidir. Kurtarılan kişinin bilinci kapalıysa, soluk alıp vermiyorsa ve nabzı yok ise sağlık ekipleri beklenirken kişiye sırtüstü yatar pozisyonda kalp masajı uygulanmalıdır. Kalp masajı; dakikada en az 100 defa yapılmalıdır. Yanınızda yardım edebilecek kimse yok ise her 30 kalp masajı sonrasında 2 defa ağızdan soluk verilmelidir. Kalp masajı sağlık ekipleri olay yerine gelene kadar devam ettirilmelidir” şeklinde konuştu.

ÇOCUĞUNUZU GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDEN AYIRMAYIN!

Su ile vücut ısısının farklı olduğundan ve fenalaşmaya neden olacağından, hemen suya girilmemesi gerektiğini belirten Acil Servis Doktoru Erkan Dönmez, şunları söyledi: “Kişi, bilinmeyen bir yerde veya tek başına denize girmemeli, derinliği bilinmeyen bir yerde suya atlanmamalıdır. Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzülmemelidir. Kişi, boğulmak üzere olan ve çırpınan birini gördüğünde, yüzmeyi bilmiyorsa kurtarmak için suya atlamamalıdır. Ayrıca simit, deniz yatağı gibi plastik yüzmeye yardımcı olan yüzücülere de çok güvenmemek gerekir. Çünkü denizdeki akıntı, yatağı açığa sürükleyebilmektedir. Alkol aldıktan ve yemek yedikten hemen sonra havuza ve denize girilmemelidir. Özellikle çocuğunuz yüzme dahi bilse, simit ve kolluğu da olsa suda yalnız bırakılmamalıdır”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Boğulma, vakalarında, İlkyardım!,
Yorumlar
Haber Yazılımı