Kurban Bayramı 2021
kehribar - logo yanı
Haber Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 12:36
 
Bin 261 parça Tarihi eser ele geçirildi…
Hatay’ın Reyhanlı, Şanlıurfa’nın Birecik ilçelerinde eş zamanlı gerçekleştirilen tarihi eser operasyonunda tarihi eser olduğu değerlendirilen 1234 parça, İskenderun’da da 27 adet altın sikke ele geçirildi.
Yaşam Haberi
Bin 261 parça Tarihi eser ele geçirildi…

Edinilen bilgilere göre Hatay Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İl merkezi, Reyhanlı ilçesi, Şanlıurfa Birecik ilçelerinde eş zamanlı olarak Tarihi Eser Kaçakçılığı operasyonu gerçekleştirildi. İl merkezinde ikamet eden A.B ‘nin ikametinde yapılan aramada; 26 adet tarihi eser olduğu değerlendiren heykel, taş obje, metal büst ve kolye, Şanlıurfa Birecik ilçesinde ikamet eden A.B isimli (yabancı uyruklu)şahsın ikametinde yapılan aramada; 1208 parça tarihi eser olduğu değerlendirilen sikke, kolye, heykel, mühür, taş, boncuk, metal parçalar, toprak vazo, gözyaşı şişesi gibi bir çok materyal ile 1 adet 7.65 çapında Astra Marka tabanca ile 40 adet fişek ele geçirildi. Olayla ilgili A.B., A.A. ve yabancı uyruklu A.B. isimli şüpheliler yakalandı.

Bu arada İskenderun KOM Grup Amirliği akiplerinin kaçakçılıkla mücadele kapsamında yapmış olduğu  çalışmalar neticesinde, E.H. isimli şahsın Modern evler Mahallesinde bulunan ikametinde yapılan aramada; 27 adet tam ve 1 adet yarım üzerinde Osmanlı Tuğrası ve Arapça yazılar bulunan tarihi eser olduğu değerlendirilen altın sikke ele geçirildi. Şüpheli hakkında 2863 SKM suçundan adli işlem yapıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bin, 261, parça, Tarihi, eser, ele, geçirildi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı