Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 12:16
 
Beyazıd-ı Bestami Hz. Türbesi de Cumaya hazır…
Türkiye’de 74 gündür camilerde toplu namaz kısıtlamasına sosyal mesafe ve maske zorunluluğu ile bugün son bulurken, Beyazıd-ı Bestami Hazretleri türbesi, Kırıkhan Ulucami Cuma namazına hazırlandı.
Yaşam Haberi
Beyazıd-ı Bestami Hz. Türbesi de Cumaya hazır…

Coronavirüsü tedbirleri çerçevesinde Sağlık Bilim Kurulu'nun tavsiye kararı çerçevesinde İçişleri bakanlığı genelgesiyle camilerde toplu namaz kılınmasına getirilen kısıtlama bugün sona eriyor. Kırıkhan’ın en büyük camisi olan Ulucami ile Beyazıd-ı Bestami Hz. türbesinde bugün Cuma namazı kılınabilecek. Kırıkhan belediyesi temizlik işleri müdürlüğü cami ve türbede dezenfekte yaparak Cuma namazına hazırladı.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz coronavirüsten kapalı olan ibadethanelerin bugün Cuma namazı ile beraber yeniden insanları kucaklaşmayı hep beraber yaşayacaklarını belirterek “Bugün 2 bayramı şuan beraber yaşıyoruz. Biliyorsunuz 29 Mayıs ayın zamanda İstanbul’un fethi edildiği gün. ‘O güzel komutan ne güzel komutan’ diyen yüce peygamberimiz şefaatinin mahsar olduğu İstanbul’un fethi ile uzun bir aradan sonra camilerde ilk Cuma namaz kılınmasının aynı güne denk gelmesi tesadüf değil” dedi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada büyük ülke olduğuna işaret eden Başkan Yavuz “İnşallah bugün iki bayramı bir arada kutlayacağız. Bizim dualarımız Fatih Sultan Mehmet hanın İstanbul’u fethettiğinde ve ilk kıldığı o Cuma namazındaki dualarla bugünkü dualarımız birleşip rabbimin huzurunda kabul ve makbul olmasından yüce rabbimden temenni ediyorum. Rabim bir daha bizlere böyle zor ve dar günler yaşatmasın” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beyazıd-ı, Bestami, Hz., Türbesi, de, Cumaya, hazır…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı