Haber Detayı
17 Ağustos 2019 - Cumartesi 13:41
 
Beştepe davetini 17 Baro reddetti!
Türkiye’de aralarında Hatay’ın da bulunduğu 17 baro, Beştepe'de yapılacak adli yıl açılış töreni davetini reddettiğini açıkladı. Davete katılmayacak olan Hatay Barosu gerekçesini daha sonra açıklayacağını duyurdu.
Yaşam Haberi
Beştepe davetini 17 Baro reddetti!

2019-2020 adli yıl açılış töreni 2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek. Yargıtay da Türkiye'deki barolara törene katılmaları için davet gönderdi. Yargıtay'ın teklifine bazı barolardan cevap gelmeye başladı.

 

İzmir, İstanbul, Ankara Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Van, Ordu, Bursa, Kocaeli, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Hatay ve Düzce baroları, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek adli yıl açılış töreni için Yargıtay tarafından yapılan daveti kabul etmedi.

 

İLK AÇIKLAMA İZMİR BAROSU'NDAN…

Daveti kabul etmediğiyle ilgili ilk açıklamayı İzmir Barosu yaptı ve "Bu cevabi yazımızla, siyasi kararlarla, mesleki faaliyetlerini gerekçe göstererek yüzlerce mensubunu tutsak ettiğiniz onurlu bir mesleğin temsilcileri olarak, yaptığınız nazik daveti geri çevirmek zorunda olduğumuzu bildiriyoruz. Bize kalırsa, siz de o salona gitmeyin. Çünkü yapacağınız konuşmada muhtemelen, yargının bağımsızlığından ve tarafsızlığından bahsedeceksiniz. Hak mücadelesi veren binlerce kişinin cezaevlerinde olduğunu bilmenize rağmen; kişi özgürlüğü ve güvenliğinden, ifade özgürlüğünden, adil yargılanma hakkından, basın hürriyetinden dem vuracaksınız. Kimseden emir ve talimat almadığınızı, hukuktan üstün hiçbir şey tanımadığınızı, üstünlerin hukukunu reddettiğinizi, üstüne basa basa tekrarlayacaksınız. Peki nerede? Yürütmenin başının yaşadığı sarayın salonunda...” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beştepe, davetini, 17, Baro, reddetti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı