Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 15:23
 
Berfin'e asitli saldırıya 13,5 yıl hapis!
Hatay’ın İskenderun ilçesinde Berfin Özek'e asit türü sıvı atarak yüzünün bir bölümünün yanmasına, sağ gözünü de kaybetmesine neden olan sanık Çeltik, kasten yaralamadan 13 yıl 6 ay hapse çarptırıldı.
Yaşam Haberi
Berfin'e asitli saldırıya 13,5 yıl hapis!

Buluttepe Mahallesi 390 Sokak'ta 15 Ocak'ta, dershaneden çıkıp evine giden Berfin Özek'in yolu, eski erkek arkadaşı Casim Ozan Çeltik tarafından kesilmiş ve yüzüne asit benzeri sıvı atıp, kaçmıştı. Olay nedeniyle Berfin tedavi altına alınırken Çeltik de tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

 

İskenderun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada, mahkeme heyeti tutuklu sanık Casim Ozan Çeltik'i 'kasten yaralama' suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

 

“ÇEKTİĞİM ACILARIN KARŞILIĞI BU DEĞİL!"

Mahkeme çıkışında açıklama yapan ve verilen cezanın çektiği acıların karşılığı olmadığını vurgulayan Berfin Özek “Sanığa verilen cezanın yetersiz, beklediğimiz bir karar, çektiğimiz acıların karşılığı bu değil. Sanığın cezaevinde çıkma ihmali var. Biz bu korkuyla nasıl yaşayacağız? Hukuki mücadelemize devam edeceğiz. En ağır cezaya çarptırılmasını istiyorum" dedi.

 

İskenderun Kadın Platformu sözcüsü ve Berfin Özek'in avukatı Mehtap Sert de, karara itiraz edeceklerini belirterek “Mahkeme mütalaa doğrultusunda karar verdi. Kasten yaralama olarak değerlendiriliyordu. 1,5 litre asidi kasten yaralama olarak değerlendirilmesi ne hukuka ne de vicdana sığan bir karardı. Türkiye de bununla ilgili emsal kararlar vardı. Kasten yaralama değil kasten öldürme olduğuna dair biz bu kararları da dosyaya ibraz etik. Mahkeme heyeti mütalaaya uygun olarak değerlendirme yaptı. 12 yıl 18 ay ceza aldı. Anayasa mahkemesine başvurup bir süre sonra aramıza karışması gayet mümkün. Kendisi duruşmalarda gördük ne kadar soğukkanlı ve neler yapabileceği belli. Berfin’in başına bundan sonra bir şey gelirse bunun sorumlusu kim olacak biz asıl onu merak ediyoruz. En çok üzüldüğümüz şiddet konusunda meşru alan yaratılmış olması. Karara itiraz edeceğiz” diye konuştu.

 

Duruşmayı izleyen ve her türlü şiddete karşı mücadele veren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise “Bugün bende kamu vicdanı da herkes sızladı. Şiddetin karşısında duracaksak şiddete en ağır şekilde duruş sergilememiz gerekir. Kadına şiddet toplumumuzda artık çok görülen bir hadise haline geldi. Cezalarında yaptırımlarında en ağır şekilde olması gerekir. Bugün şiddet karşısında samimi bir duruş görmedik. Umarız ki bundan sonraki yargı sürecinde bu hatadan dönülür. İtirazlarımız haklı bulunur ve bu hatadan dönülür diye düşünüyor öyle ümit ediyoruz. Şiddetin ülkemizde sonlanmasını istiyorsak şiddete asla geçit vermememiz gerekir. Şiddetin karşısında duracağız mecliste de en yüksek boyutta mücadelesini vermeye çalışıyoruz. Berfin’in ölmesini mi bekliyorlardı? Berfin kendisi ifade etti benim kalbim atıyor ama yaşamım sonlandı” şeklinde konuştu.

Hatay Barosu adına duruşmayı yakından takibe alan Avukat Sevinç Çakıcı da şunları söyledi: “Daha ağır bir ceza çıkması ümidi içiresindeydik. Çünkü yarattığı fiil ve tahribatı sizlerde görüyorsunuz verilen ceza onun karşılığı olamaz. Maalesef mahkeme adli tıp raporuna dayanarak böyle bir ceza vermiştir. BU cezanın şiddet uygulayanları cesaretlendireceğini düşünüyorum”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Berfin'e, asitli, saldırıya, 13,5, yıl, hapis!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı