ugur okullari - destop
Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 17:41
 
Berfin Duruşma çıkışı gözyaşına boğuldu
Hatay’ın İskenderun ilçesinde Berfin Özek'in (19) yüzüne asit benzeri sıvı atarak ağır yaralanmasına neden olan eski erkek arkadaşı hakkındaki davanın duruşma çıkışı Berfin gözyaşlarına boğuldu.
Yaşam Haberi
Berfin Duruşma çıkışı gözyaşına boğuldu

İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında ilk kez katılan mağdur Berfin Özek, annesi Zeynep, babası Yaşar ve ağabeyi Barış Özek ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Kadın Platformu ve bazı STK temsilcileri salonda hazır bulundu. Sanık Ozan Ç'nin tutuklu bulunduğu Osmaniye 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada, avukatı, suç vasfının değişme ihtimaline karşı süre istedi.

 

Duruşma sonrasında açıklama yapan Avukat Mehtap Sert, Kriminolden gelen raporda yüz teşhisinin yapılamadığı ancak anatomik yapısının tanıkla uyumlu olduğuna dair rapor geldiğini ifade ederek “HTS kayıtları ile ilgili rapor geldi. Sanığın o saatlerde olay yerinde olduğu netleşti, eşleştirmelerden. Hakim kati rapor göndermeden dosyayı savcılık makamına tevdi etti” dedi.

 

Savcılık makamınca iddianamenin kasten öldürmek suçundan düzenlendiğini hatırlatan Av. Sert “Olması gereken de buydu. Sonuçta kadının hayatını karartan bir kimyasal dökülmüştü. Ancak şimdi iddia makamınca istenen ceza öldürme kastının olmadığına dair bir hukuki değerlendirme yaptı. Biz mütalaaya beyanda bulunmak için süre istedik.7 Ocak’a ertelendi karar verilecek” diye konuştu.

 

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin de şiddete karşı duruş ile ilgili olarak burada olduklarını vurgulayarak “Bizde ümit ederiz ki 25 Kasım Dünya da kadına şiddetin kınandığı bir döneme rastladı bu duruşma Umut ediyoruz ki savcılığın iddianamesine mütalaasına mahkeme katılmaz. Berfin’in şu süreçte yaşadığı şeyin korkunç bir durum olduğunun farkına varırlar Yaşamla ölüm yani hayatta kalmak, kalbi atıyor ama yaşadıkları süreci dikkate alırsanız. Yaşadığı acıları ve toplum içerisindeki pozisyonunu dikkate alırsanız ve Berfin çok güçlü biri yine de elinden geldiği kadar kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor. Ama bunun ne kadar zor olduğunu ölüm kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz” şeklinde konuştu.

Mahkemenin iddianame mütalaası doğrultusunda bir yargılama sürdüremeyeceğine dikkat çeken Şahin “Gerektiği gibi ağır yaralama, öldürme kastı ile yaralama konumunda bir yöne eğilir ve bu yönde bir karar verir diye düşünüyoruz” dedi.

BERFİN KONUŞAMADI

İlk kez katıldığı duruşma çıkışında gözyaşlarına hakim olamayan Berfin ‘Kadına şiddet son bulsun, artık! Çünkü yaşadığım şeyler gerçekten kolay şeyler değildi’ diyebildi ve gözyaşına boğularak sözcükler boğazında düğümlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Berfin, Duruşma, çıkışı, gözyaşına, boğuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı