kehribar - logo yanı
Haber Detayı
16 Kasım 2019 - Cumartesi 11:53
 
Belen İmam Hatip Liseliye ‘Diyabet’ semineri…
Özel Palmiye Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. İbrahim Döner ‘Dünya Diyabet Günü ve Farkındalık’ Haftası dolayısıyla Belen Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilere seminer verdi.
Sağlık Haberi
Belen İmam Hatip Liseliye ‘Diyabet’ semineri…

Belen Anadolu imam hatip lisesi Okul Müdürü Hüseyin Fırtına gerçekleştirilen ‘Diyabet’ seminerine konuşmacı olarak katılan Dahiliye Uzmanı Dr. İbrahim Döner’e katkılarından dolayı çiçek takdim verdi, teşekkür etti.

Okulun öğretmen ve öğrencilerinin katıldığı ‘Diyabet’ konulu seminerde bilgiler paylaşan Dr. İbrahim Döner, diyabetin, kan şekerin kullanımını düzenleyen insülin hormonu salgısının tamamen ve kısmen yetersizliği sonucu meydana gelen, yüksek kan şekeri ile karakterize kronik bir hastalık olduğunu söyledi. Diyabet belirtileri ile erken teşhisin önemine dikkat çeken Dr. Döner özellikle de beslenme konusunda çeşitli uyarılarda bulundu.

Tip 1 ve tip 2 olmak üzere 2 türde görünen hastalığın Tip 1 diyabetin çoğunlukla çocukluk ve gençlik döneminde rastlanan bir diyabet türü olduğunu vurgulayan Dahiliye ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Döner “Tip 2 diyabet ise genelde 40 yaş üstündeki kişilerde görülür. Diyabetik hastaların diyet tedavisi (tıbbi beslenme tedavisi), diyabetin yaratacağı hastalıkları önlemek ve yaşam kalitesini sürdürmek için en önemli tedavidir. Diyabet diyeti kişiye özel olarak hazırlanır. Ancak genel olarak yapılması gerekenin özellikle doymuş yağ alımı olmak üzere yağ alımınızı, şeker tüketiminizi, tuz tüketiminizi azaltın. Günde en az 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebze tüketin. Karbonhidrat kaynaklarınızı tam tahıl ürünlerden ve kuru baklagillerden sağlayın” diye konuştu.

İnteraktif ortamda geçen seminerde öğrencilerle karşılıklı sohbet de eden Dr. İbrahim Döner öğretmen ve öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belen, İmam, Hatip, Liseliye, ‘Diyabet’, semineri…,
Yorumlar
Haber Yazılımı