ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 16:58
 
Belen’de Mevlid-i Nebi Konferansı…
Belen Müftülüğünce, Mevlid-i Nebi Haftası münasebeti ile gerçekleştirilen program kapsamında düzenlenen konferans yoğun ilgi gördü.
Yaşam Haberi
Belen’de Mevlid-i Nebi Konferansı…

Belediye Düğün salonunda düzenlenen konferansa Kaymakam Hayrettin Baskın, Belediye Başkan Yrd. Abdullah Önder, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. Program, Yaylakent Camii İmam Hatibi Mehmet Kart’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa Soykök’ün konuşmacı olarak katıldığı konferansta “Hz. Peygamber ve Aile” temalı sinevizyon gösterisi sunumu yapıldı.

İlçe Müftüsü Mehmet Seri Doğru Diyanet İşleri Başkanlığının bu sene Mevlid-i Nebi etkinliklerini ‘Hz Peygamber ve Aile’ temasıyla işlediğini belirterek “Takva temelli oluşturulması gereken aile yuvalarımız, maddi temellerle oluşturulmakta ve o maddi unsur kalktıktan sonra da temeller sarsılmaya başlamaktadır. Rabbimiz takva temelli kurulan aileler için iki cennet müjdesi veriyor, hem dünyamızı hem de ahiretimizi müjdeliyor. Mevlid-i Nebi haftanızı kutlar, hayırlar getirmesini dilerim” dedi.

Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa Soykök, Diyanet İşleri Başkanlığının her sene farklı bir konuyu gündeme taşıdığına işaret ederek “Bu senede aile konusunu ele alıyoruz. Bizim ailelerimiz niçin sevgiden, rahmetten, merhametten mahrum kalıyor. Niçin ailelerimizde huzur bulamıyoruz. Resulullah mutluluğun yolunun aile kurmakta, eşler, çocuklar ve anne-babalar olarak aile iletişiminde olduğunu ifade ettiği halde biz niçin Peygamberi örnek almıyoruz. Cihanşümul peygamberin hayatını niçin ailelerimizde yaşamıyoruz, nerede yanlış yapıyoruz. Hangi davranışımız nasıl düzelir, nasıl cennette Resulullah ile beraber oluruz” diye konuştu.

Evi çekip çevirenin kadın olduğunu aktaran Soykök “Her ikisinin de aynı anda öfkeli olması tehlikelidir. Biri kızgın iken diğeri susmayı bilmelidir. İnsanlara, kendilerini mutlu hissettirilmesi ibadettir. Tebessüm bir sadakadır. Güzel söz, tatlı dil bir sadakadır. Niçin bir tebessümü esirgiyorsunuz. Namaz kılmış, oruç tutmuş gibi ibadet iken, niçin akşam eve girdiğinizde asık suratlı olarak giriyorsunuz, niçin eşinizi asık suratlı karşılıyorsunuz. İletişim hatalarını engellemek de bir ibadettir. Eşinizin, çocuklarınızın arkadaşlarınızın kusuru olabilir. Kusurları gittiğiniz yerde anlatmak doğru değildir, onur kırıcıdır. Onuru kırılan insan da size cephe alır. Allah Settar’dır, hataları örter, günahları gizler iken, size ne oluyor da açığa çıkarıp duruyorsunuz. Sevgiyi artırmak birbirimizi sevmek de ibadettir. Suratı asık olan, bulunduğu ortamı geren insan hayırlı insan değildir. Bulunduğumuz ortamı neşeli hale getirmek görevimizdir” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belen’de, Mevlid-i, Nebi, Konferansı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı