ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 11:38
 
Bebeklerde içe basma rahatsızlığı!
İskenderun Palmiye Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Dr. Ali Tufan Pehlivan, yürüyüş bozukluğu durumun erken tedavi edilmediğinde ortopedik hastalıklara yol açabileceğine dikkat çekti.
Sağlık Haberi
Bebeklerde içe basma rahatsızlığı!

Bebeğiniz yeni yeni yürümeye başladı ve siz bebeğinizin yürüyüşünde bir anormallik fark ettiniz. Bebeğiniz yürürken içe doğru basıyor! Çocuklarda fark edilen her türlü yürüyüş bozukluğu, aksama ve topallama gibi durumlarda mutlaka ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurmak gerekiyor.

Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, çocuklarda içe basma, kabaca üç gruba ayrıldığını belirterek “Tibia (kaval) kemiğinin içe dönük olması ile ilgili olan durumlarda içe basma şikâyeti 1,5-2 yaşlarında kendiliğinden düzelir. Bebeğin anne karnındaki duruş, pozisyonu ile ilgili olduğu düşünülür. Özel ayakkabı, atel gibi gerektirmez. Diğer bir durum femoral anteversiyon açısının yani uyluk kemiğinin içe dönüklük oranın yüksek olması ile ilgilidir. Bu tip durumlarda oluşan içe basmalar genellikle 7-8 yaşına kadar kendiliğinden düzelir. Hastaların çok az bir kısmında tedavi gerekli olabilir. Metatarsus adduktus isimli bir diğer durumda ise deformite ayağın ön kısmının içe doğru dönüklüğüdür. 3-4 yaşına kadar birçok hastada düzelir. Ancak sert deformitesi olan ve takiplerde düzleme gözlemlenmeyen hastalarda tedavi gerektirir. Bu tip durumların altında genellikle basit, zararsız sebepler bulunsa da erken teşhiş ve tedavi edilmediğinde, ciddi sağlık problemlerine yol açabilecek ortopedik hastalıklar da bulunabilir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bebeklerde, içe, basma, rahatsızlığı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı