Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 10:41
 
Bebekler neden beden hareketine ihtiyaç duyar
DODİ Eğitim Kurumları Sahibi, Çocuk Gelişimi Uzmanı Gülser Yiğit 4 ile 12 aylık bebekler ile BABYNOOK eğitim programı ile anneleri babaları bebeklerine nasıl masaj yapacaklarını, onlara bağlanmayı ve bağlanırken de öğrenmeyi nasıl öğreteceklerini anlattı.
Eğitim Haberi
Bebekler neden beden hareketine ihtiyaç duyar

29 Kasım da Ramada otelde bir lansmanla konunun uzmanlarının da katılacağı panelle tanıtacakları BABYNOOK eğitim modeli hakkında konuştuk.

İskenderun.org ve Sektörel dergi sahibi Ufuk Aktuğ’un sorularını yanıtlayan Gülser Yiğit, DODİ Eğitim Kurumları bünyesinde bu projenin başlamasından dolayı çok mutlu olduğunu ve Türkiye’de uygulanan dördüncü istasyon olduklarını belirtti.

 

Yiğit, Kidsnook ile iki yıl önce Ayşegül Dede’den aldıkları istasyon modeli ile çocuklara masallar ve çocukların masalları yaşayarak öğrenmesiyle yola devam ettiklerini belirterek “Bu projenin ikinci adımı 4, 8, 12 aylık bebeklerin duyusal oyunlarla ve anneleriyle beraber masaj yaparak daha erken konuşmayı ve kurallı oyunlara geçmesiyle ilgili bir çalışma. Aslında bu geleneksel bizim Türk yapımızda olan bebekleri oynatmak, jimnastik yaptırmak, yarım kundaklamak onun dikkatini çekmek, onun her şeyinin oyun haline gelmiş modelidir” dedi.

 

Uygulamaya başlamadan önce İstanbul’da eğitim aldıklarını da belirten Yiğit bunu uygulamaya başlayan istasyonlar İstanbul, Samsun, Bodrum ve dördüncü istasyon olarak da DODİ Eğitim Kurumlarının 29 Kasım’da start vereceğini söyledi.

 

Bu eğitim modeli ile neden çocukların beden hareketlerine ihtiyaçları var? Sorusuna Yiğit düzenleyecekleri panelle cevap vereceklerini ifade ederek “Neden çocuklarınıza jimnastik yaptırmalısınız, neden beden hareketlerine ihtiyaçları var. Onların neden bebekliğinde sosyalleşmeye ihtiyaçları varı anlatmak istiyoruz. Bunu da konunun uzmanlarından Türkiye’de gerçekten bir fenomen bebek hemşiresi Esra Ertuğrul, Çocuk gelişimi eğitmeni Betül Gece, Uzman Doktor Levent Altunay’ında eşlik edeceği panelde anlatacağız. İskenderun’da hamile ve yeni bebeği olan anneleri babaları babaanneleri dedeleri bu panele davet ediyoruz” diye konuştu.

Neden Bu projeye yöneldiniz eğitimde bir eksiklik mi gördünüz? Sorusuna da şöyle cevap verdi: “Benim kafam karışık bir eğitimciydim. Okul öncesi eğitimde dikteyi hep yanlış bulmuşumdur. On beş yıldır kitap kullanmıyorum okullarımda Oyun zamanlı öğrenmenin bütün dünyada çocukların ne kadar geliştirdiğini görüyor ve ülkem için çok üzülüyorum. Bu nedenle okullar kurdum. Bu nedenle DODİMON eğitim modelini yazdım. Ve her yerde Türkiye’de bunu anlatıyorum.

Bebeğe neden ihtiyaç duydum çünkü anne karnından itibaren bebeğimizin yanında kavga edilmesini bile istemeyiz. Bebeğim etkileniyor lütfen yüksek ses kullanmayın deriz. Biz bu kadar koruduğumuz gözümüzün içi gibi baktığımız bebeklerimiz doğduğunda annelerimiz bir şekil değiştiriyor. Aşırı koruyucu ve melikelerini elinde alarak, gerçekten özürlü çocuklar yetiştirir gibi yetiştirmeye başlıyoruz. Çocuk ağlayarak çığlık atarak yada ihtiyaçlarını konuşma dilini terk ederek yapmaya başladılar. Bebekler teknolojiye bağımlı olmaya başladılar. Bebekliklerinden itibaren anneler çocuklarına tabletlerle bilgisayarlarla yemeklerini yediriyorlar. Bu yanlış demek istiyorum çığlık çığlığa bu nedenle bu çalışmayı yapıyorum.”

 

 Eğitim modelinde materyallerinde farklılık gösterdiğine değinen Yiğit, “Mesela çocuklarda yelpazelerle plates toplarıyla, paraşütle yaptığımız çalışmalar var. Şöyle düşünün çocuğun altında simsiyah bir örtü üstünde yine siyah bir örtü uçlarına yıldızlar bağlanmış ve indirip kaldırıyorsunuz bebekler rahat ediyor. O anda bebeğe geceyi anlatmanın dili görüyor hissediyor oradaki görsel materyallerle. Çocuk erken dönemde çok şeyi bu şekilde fark etmiş oluyor” şeklinde konuştu.

 

Uygulama konusunda kendisi ve iki eğitmenin de uzmanından eğitimler aldığını sözlerine ekleyen Yiğit, konuşmasına şöyle devam etti: “Derslerimizin eğitimlerini bu iki eğitmen arkadaşımla birlikte vereceğiz. Bebeklere masaj yapacağız. Oyun oynayacağız ve on altıncı haftanın sonunda anneleri ve bebekleri mezun edeceğiz. Sonra diğer gurubu alacağız. İskenderun bu konuda çok şanslı dünya da on iki istasyondan birisi İskenderun. Bu konuda bütün anneleri davet ediyorum gelip bizi sadece dinlesinler. Kitleri biz oluşturuyoruz. Kendinizde yapabilirsiniz evinizde. Biz kendimiz oyuncaklar yelpazeler, duyusal paneller ışık oyunları bunları biz hazırlıyoruz. Annelik, babalık dedelik anneannelik bence öğrenilen bir davranıştır. Kulaklarımıza fısıldanan bilgilerle lütfen bunları yapmayalım bu konuda uzman insanlar var lütfen gelin paneli birlikte izleyelim tartışalım, konuşalım bu tür etkinliklere katılmasını istiyorum.”

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bebekler, neden, beden, hareketine, ihtiyaç, duyar,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı