ugur okullari - destop
Haber Detayı
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 13:13
 
Bayram Sonrası Sağlıklı Beslenme Önerileri
İskenderun Palmiye Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Boran Kın, Kurban Bayramı sonrası için sağlıklı beslenme konusunda uyarılarda bulundu.
Sağlık Haberi
Bayram Sonrası Sağlıklı Beslenme Önerileri

Bayram sonrası özellikle meyve ve sebze tüketiminin arttırılması konusunda öneride bulunan Ecem Boran Kın şunları söyledi: “Sebze ve meyveler, bizler için en iyi vitamin ve mineral desteğidir. Et tüketimi, tatlı tüketimi derken en çok ihmal ettiğimiz besinler, sebze ve meyveler oluyor. Bayram sonrası günlük en az 5-6 porsiyon meyve ve sebze tüketmek, bağırsak hareketlerini arttırmaya, uzun süre tok kalmanıza ve metabolizmanızın hızlanmasına katkı sağlayacaktır. Bayram sonrası hayvansal gıda tüketimini azaltarak; hem bitkisel protein kaynağı olan, hem de zengin lif içeriğine sahip kurubaklagilleri beslenmemize eklemeyi ihmal etmemek önemlidir. Bayramda abartılan yemek ve tatlı miktarları, ne yazık ki mide kapasitemizin artmasına neden olabilir. Bayram sonrası beslenmemize ara öğün eklemek, sofraya aç oturmanıza engel olarak porsiyonlarınızın küçülmesine katkı sağlar. Bayram süresince et tüketiminin fazlalığı, sebze tüketiminin azalması ve hareketsizlik sebebiyle bağırsak hareketlerinizde yavaşlama ve kabızlık problemi oluşabilir. Beslenmemizde yoğurt ve kefir gibi probiyotik besinleri ekleyerek bağırsak hareketlerimizi arttırabiliriz…” 

 

“SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN!”

Suyun, vücut ısısını dengelemeye, vücuttan ödem atılmasında, metabolizmanın çalışmasında ve böbrek rahatsızlıklarından korunmasında oldukça önemli olduğun belirten Ecem Boran Kın, “Metabolizmayı hızlandırmanın ve fazla kilolardan kurtulmanın en iyi yardımcılarından biri fiziksel egzersizdir. Günlük 45-50 dakika arası yürüyüş yaparak kilo verme sürecinize katkı sağlayabilirsiniz. Yeşil çay çok iyi bir antioksidan olmasının yanı sıra metabolizmamızı hareketlendirmeye yardımcı oluyor. Ara öğünlerimizde 2 fincan yeşil çaya yer verebilir, dilersek içerisine tarçın limon ve nane yaprakları ilave edebiliriz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayram, Sonrası, Sağlıklı, Beslenme, Önerileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı