ugur okullari - destop
Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 14:26
 
Balıkların Ölümü Tedirginlik yarattı
Hatay'ın İskenderun ilçesi Sarıseki deresinde balıkların ve kurbağaların ölümü tedirginlik yarattı. İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan, kesin ölüm nedenini yapılacak incelemelerle ortaya çıkacağını söyledi.
Yaşam Haberi
Balıkların Ölümü Tedirginlik yarattı

Sarıseki Mahallesi içerisinde geçen ve kendi adının verildiği derenin yıllardır içerisindeki balıkları avladıklarını ve yaz günleri derede gençlerin yüzdüğünü söyleyen mahalle muhtarı Serkan Saygılı, “Bir baktık dere içerisinde binlerce balık öldüğü bilgisi geldi. Hemen gelip baktığımızda dere içerisinde köpürme vardı balıklar ve kurbağaların binlercesi ölmüştü. Özellikle yılan balıklarının da ölmesi bizi şaşırttı çünkü bu balıklar çok dayanıklı bir balıktır. Bunun üzerine ilgili yerlere bakanlığa kadar durumu bildirdik” dedi.

 

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan, ilk verilere göre sudaki oksijen oranının ani düşüşten kaynaklanan bir ölüm olduğunu kesin ölüm nedenini yapılacak olan incelemeler sonrası söylenebileceğine dikkat çekti.

 

İSTE Öğretim Üyesi Özcan, daha önceki yıllarda bu dereden balıkların incelenmesi üzerine bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, “Bugün gördüğümüz balıkların ölümü lokal bir bölgeden başlamış aşağı doğru gidiyor büyük ihtimalle dış kaynaklı ani bir girdiden dolayı ani bir oksijen düşüklüğü bariz bir şekilde gözüküyor. Onun tespitini yapabilmek için ölü balıklardan örnek alıp incelenmesi lazım. Ondan sonra net bir sonuç söyleyebiliriz. Şuanda görülen yılan balıkları ki düşük oksijen seviyesinde dahi yaşayabilirler onlarında öldüğünü görüyoruz. Yukarılara çıktıkça canlı türler görmeye başladık. Bu demek oluyor ki su seviyesindeki oksijen oranı yükselmeye başlıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Balıkların, Ölümü, Tedirginlik, yarattı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı