Haber Detayı
07 Temmuz 2019 - Pazar 13:57
 
Bakraslı ‘Ötençay’ adından kurtulmak istiyor…
Hatay’ın Büyükşehir statüsü kazanmasının ardından Belen’de adı Ötençay olarak değiştirilen Mahalle sakinleri tarihe mal olmuş ‘Bakras’ ismini yeniden istiyor.
Yaşam Haberi
 Bakraslı ‘Ötençay’ adından kurtulmak istiyor…

Belen’de adını tarihi kaleden alan, ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinde de tapınakçıların kullandığı işaret edilen gerçek kale, yaygın adıyla Bakras Kalesi olarak biliniyor. Kale ve köyün insanların hafızalarında Bakras olarak kazınmışken, mahallenin ‘Ötençay’ olarak değiştirilmesine kimse alışamadı.

 

Adını kaleden alan köye tekrar eski ismi verilsin istediklerini ifade eden Ötençay (Bakras) Mahallesi Muhtarı Nizamettin Şenel, yetkililerin bu çağrı ve taleplerine olumlu karşılık vermesini istediklerini söyledi.

 

BAKRAS KALESİ RESTORASYON YAPILMALI

Kalenin Ammuri Kralı Dakianus'un eşi Bağrez'in atıyla uçuruma düşerek ölmesi üzerine inşa ettiği Bizanslılar, Haçlılar ve Romalılar tarafından kullanıldığı bilinen kültür hazinesi Bakras Kalesi, diğer yandan da eski şaşalı günlerini özlüyor. 15-20 yıl öncesine kadar Kaleyi görmek için akın akın Bakras’a insanların geldiğini, köy meydanının insan ve araç yoğunluğu yaşadıklarını hatırlatan Muhtar Nizamettin Şenel, “Geçmişte buralara yerli yabancı turistler akın akın gelirdi. Oysa şimdi kuş uçmaz kervan geçmez köye döndü. Biz Bakras’ın canlı ve hareketli günlerini özlüyoruz. Kalenin restorasyonunun yapılamasını ve bir ülke turizmine kazandırılmasını bekliyoruz. Kalenin turizme kazandırılacağı geçmiş yıllarda yetkililer tarafından didle getirilmiş ancak bir türlü yaşama geçirilememişti. Hikayesi ve geçmişi olan Bakras’a Devletimizin sahip çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

Belen Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Berker de Bakras kalesini eskiden görmek için insanlar kafileler halinde geldiğini vurgulayarak “Ancak şimdi bu kaleyi görmek için buralara kimse gelmiyor. Kalenin restore edilerek turizme kazandırılması gerekmektedir. Bakras Kalesi ve bizler üzgünüz. Bu tarihi kültürel değerimizin değerini bulmasını istiyoruz” dedi.

 

Bakras Kalesinin Hikayesi

Ammuri Kralı Dakianus'un Kızıldağ üzerinden eşi ve çocuklarıyla Suriye'ye geçtiği sırada eşi Bağrez'in attan uçuruma düşerek yaşamını yitirmesinin ardından karısı Bağrez adına inşa ettirdiği söylenen Bağrez Kalesinin adı zamanla Bakras olarak yöre halkının diline yerleştiği ifade ediliyor. İnşa edildiği dönemlerde bölgenin önemli bir güvenlik ve kontrol noktası olduğu, Osmanlının hakimiyeti ve sınırlarını genişletmesiyle iç kale haline gelen Bakras Kalesi, kuzey ve güney tarafı derin vadilerle ayrılan çok yüksek bir tepe üzerinde konuşlanmış durumda. Bakras Kalesi, yıllara meydan okumaya devam ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Bakraslı, ‘Ötençay’, adından, kurtulmak, istiyor…,
Yorumlar
Haber Yazılımı