Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 14:35
 
Bakanın İstifasını Neden İstedi?
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin tarımsal üretimin hızla azaldığına dikkat çekerek, “Çiftçi perişan halde, üretim yapamıyor, hükümet de bu durumu izliyor” diyerek, tarımda yaşanan politikasızlığa çözüm bulunamıyorsa Tarım ve Orman Bakanı derhal istifa etmelidir çağrısı yaptı.
Siyaset Haberi
Bakanın İstifasını Neden İstedi?

CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, bugüne kadar hazırlanan programlarda ve uygulanan tarım politikasında tarımı önceleyen herhangi bir açıklama ya da söylem olmadığını söyleyerek, “17 yıllık AKP iktidarında tarımsal üretimimiz artacağına giderek daha da kötü bir hale geldi. Çiftçilerimiz artık üretim yapamıyor. Ürününü üretecek gerekli olan ürünleri bile alamıyor. Borçlanarak üretim yapmaya çalışıyor. Ürettiği ürünün karşılığını alamadığı için de haciz gösterdiği tarlası elinden alınıyor. Bu ülkenin tarım politikası çöktü.” diyerek Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya davet etti.

Şahin, “AKP iktidara geldiği 2002 yılında tarımın istihdamdaki payı 35 iken bugün bu oran 17 seviyesine, tarımın gayrisafi milli hasıla içindeki payı 5.7’den 5.4’e geriledi. Samanı bile ithal eder hale geldik. Bugüne kadar sadece canlı hayvan ithalatına 8 milyar dolar ödedik, 13 milyar dolarlık ihracata karşılık 80 milyar dolarlık tarımsal hammadde ithalatı yaptık. Bu veriler bir ülkenin tarımının devlet eliyle nasıl bilinçli olarak bitirildiğinin açık bir göstergesidir.” dedi.

Tarımsal üretimin hızla düştüğüne dikkat çeken Şahin, “Türkiye bir ucu Avustralya’dan öbür ucu Kuzey Amerika, Arjantin ve Brezilya’ya kadar hemen hemen her ülkeden tarım ürünü ve et ithal ediyor. Ülkemizde organik üretim yapan çiftçi sayısı artıyor, buna karşılık üretim düşüyor. Çünkü yumurtayı bile Suudi Arabistan’dan ithal ediyoruz. Nüfusumuzun büyük bir bölümünün ekmeğini hala tarımsal faaliyetlerden sağladığı ülkemizde tarım ürünleri ithalatı için 15 yılda 148 milyar dolar ödendi. Ürettiğimiz buğday, arpa, mısır gibi ürünlerde ithalatçı konuma geldik. 2018 yılında canlı hayvan ve et ithalatı rekor kırdı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi ülkemizde verimli ovalar, topraklar varken çiftçilerimiz kendi topraklarında üretim yapmak isterken Sudan’da toprak kiralanıyor olması bu ülkenin çiftçisine ve yurttaşına ihanettir.” dedi.

Hatay’daki çiftçilerin de tarlasını ekemez hale geldiğine dikkat çeken CHP Hatay Milletvekili Şahin, “Çiftçilerimiz sulama suyunu pahalı kullandığı için tarlasını ekemiyor. Yeraltı suyunu elektrik ile çıkararak sulama suyu olarak kullanan çiftçilerimiz 15 ayda elektriğe yüzde 130’a varan oranlarda yapılan zamlar nedeniyle elektrik borçlarını ödeyemiyor. Patates gibi ürünlerin, Bakanlığın hastalık bahanesi nedeniyle üretimi yasaklanıyor, ekilemiyor. Narenciye üreticileri soğuk hava deposu ve entegre tesisler olmadığı için üretim yapamıyor. Sınır kapılarının kapalı olmasından dolayı tarımsal ihracatımız neredeyse bitmiş durumda. Kendi ürettiğimiz ürünleri bile ithal ediyoruz. Akılcı ve planlamaya dayalı bir üretim ekonomisi olmadığı sürece yakında ne çiftçi ne de ekilecek toprak kalacak. Acilen önlem alınmalı” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakanın, İstifasını, Neden, İstedi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı