kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 12:43
 
“Bağımsızlığımız ve geleceğimiz denizlerimizde…”
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Türkiye’de bu yıl 94. Yıldönümü kutlanan Kabotaj kanununun ülkedeki Denizcilik sektörünün bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük bir önem arz ettiğine işaret etti.
Yaşam Haberi
“Bağımsızlığımız ve geleceğimiz denizlerimizde…”

Türkiye’nin, kendi kara sularında egemenliği ve bağımsızlığını ilan ettiği 1 Temmuz 1926 günü yürürlüğe giren "Kabotaj Kanunu" ile ilgili bir mesaj yayımlayan Kaymakam Yönden “Ülkemizdeki Denizcilik sektörünün bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük bir önem arz etmekte, 94 yıldır 1 Temmuz tarihi ise ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ olarak kutlanmaktadır” dedi.

Denizlerdeki hâkimiyetin tasdiki niteliğindeki bu yasanın yürürlüğe girmesini takiben yabancı devletlerin denizler üzerinde ticaret hâkimiyetinin de sonlandığına değinen Kaymakam Yönden ‘Kabotaj Kanunu’ amir hükümleri ile denizlere sahip çıkma bilincini millete aşıladığını, denizciliğin gelişip, büyümesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Üç yanı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaz ile ülke denizlerinin sahip olduğu zengin potansiyele dikkat çeken Kaymakam Yönden “En iyi şekilde değerlendirerek denizciliğe gereken önem ve önceliği vermek, deniz nimetlerinden yararlanmak, bu alandaki rekabet gücümüzü yükseltmek, dünyada etkinliğimizi ve varlığımızı daha da artıracağı şüphesizdir. ‘Kabotaj Yasası’na göre, Türkiye kıyılarında ve ülkemiz limanlarında her türlü deniz faaliyetleri, Şanlı Türk Bayrağımız asılmak suretiyle yerine getirilmektedir. Bu yasa ile üç tarafı denizlerle çevrili olan ve iki önemli boğaza sahip bulunan ülkemizin jeopolitik bakımdan büyük önem arz eden bu konumunu denizciliğimiz açısından da en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Denizciliği, Türk’ün büyük milli ülküsü olarak benimsemeli ve az zamanda başarmalıyız’ sözünü kendimize rehber edinmek suretiyle denizcilik sektörünün gelişmesi için üstün çaba göstermeliyiz” diye konuştu.

Denizcilik sektörünün gelişmesi çerçevesinde; bir sahil kenti olmanın yanı sıra Doğu Akdeniz'de özel bir liman şehri olma özelliğine de vurgu yapan Kaymakam Yönden “İskelelerimiz, balıkçı barınaklarımız, deniz kuvvetlerimiz ve kolluk güçlerimizin de varlığıyla potansiyelimizin daha da üstünde bir katkı sunmaktayız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kutsal vatan topraklarımızın bütünlüğü ve necip milletimizin selameti adına canlarını feda ederek şehadete intikal eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anarken, şehadete şahitlik eden gazilerimizi şükran ve tazimle anıyoruz.  Denizcilik sektörünün tüm dinamiklerinin ve "mavi vatan" olarak kabul ettiğimiz denizlerimizde görev icra eden kolluk güçlerimizin bu özel gününü içten dileklerimle kutluyor, tüm görevlerinde kolaylık ve başarılar diliyorum” şeklinde mesajını verdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bağımsızlığımız, ve, geleceğimiz, denizlerimizde…”,
Yorumlar
Haber Yazılımı