Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 11:42
 
“Bağımlılıktan kurtarmak için çocuğunuz sokağa çıkarın!”
Psikolog Birsen Köklü, çağın rahatsızlığı olarak önce çıkan teknoloji bağımlılığının daha etkin hale gelmemesi ve ileride büyük sorunlara yol açmaması için ebeveynlerin çocuklarını sokağa çıkarmasını önerdi.
Sağlık Haberi
 “Bağımlılıktan kurtarmak için çocuğunuz sokağa çıkarın!”

 

Vitaecare sağlıklı yaşam merkezi psikoloğu Birsen Köklü, çağın en büyük hastalığının cep telefonu, tablet ve benzeri teknoloji araç gereçleriyle uzun süre vakit geçirme kaynaklı alışkanlıklardan acilen kurtulmak gerektiğinin altını çizdi.

ÇAĞIN RAHATSIZLIĞI

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Psikolog Birsen Köklü, çağın yaygın problemi olan teknoloji bağımlılığına dikkat çekerek “Nedir bu teknoloji bağımlılığı, nerden geldi? Ekrana ayırdığımız zamanın farkında mıyız? Çocuklarımız mı daha çok ekranda vakit geçiriyor, yoksa biz mi? Bu sorulara gerçekçi cevaplar verdiğimizde bir aydınlanma sürecine giriyoruz” dedi.

ÇOK İYİ İNTERNET KULLANIMI

ZEKA GÖSTERGESİ DEĞİL

İnternette geçirilen vaktin kontrol edilememesi, internetten uzak kalınmasının psikolojik rahatsızlıklar oluşması durumunu ‘Teknoloji bağımlılığı’ olarak tanımladıklarını belirten Psikolog Köklü “Bir çocuğun interneti çok iyi kullanabilmesi, bir zekâ göstergesi değildir, bu bir diş fırçalaması gibi öğrenilebilen bir davranıştır. Bir çocuğun sokağa inebilmesi arkadaşlıklar kurabilmesi, kurduğu arkadaşlıklarda oyunlar kurabilmesi, başarılı bir şekilde oyunlara dahil olabilmesi bir zeka göstergesidir” diye konuştu.

ÇOCUKLARINIZI SOKAĞA ÇIKARIN

Çocukların teknolojiye bu kadar yönelmelerinin asıl sebebinin kendileri olmadığını vurgulayan Psikolog Köklü “Onlara konvansiyonel oyuncak kavramını çöpe atıp, onlara tablet, telefon alan ebeveynlerin ve bizlerin problemidir. Çocuklarda teknoloji bağımlılığı kendini içe kapanma, internet ortamının olmadığı yerlerdeki aktivitelerden uzak durma, aile ve sosyal ilişkilerinde durulma olarak kendini gösterebilir. Teknoloji bağımlılığına karşı, bir şeyler yapmak istiyorsanız çocuğunuzu sokağa çıkarın. Onlarla birlikte gerçek oyunlar, bizim büyüdüğümüz gibi oyunlar oynayın. Onları daha sık parka götürün. Evin içinde ve dışarıdayken belli sorumluluklar verin, sorumluluk bilinçleri gelişsin. Burada iletişim kurarken göz teması çok önemli” şeklinde konuştu.

YALNIZLIK HİSSİ BAĞIMLILIĞA İTİYOR!

Bir çocuğu bağımlığa iten en önemli etkenin kendini yalnız hissetmesi olduğunu sözlerine ekleyen Psikolog Köklü şunları söyledi: “Bu yalnızlık hislerini çocuklarınızdan alın. Çocuğunuzun internet kullanımını tamamen ortadan kaldıramıyorsanız bile onu sınırlandırın…”    

   

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Bağımlılıktan, kurtarmak, için, çocuğunuz, sokağa, çıkarın!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı