kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
10 Temmuz 2021 - Cumartesi 13:18
 
Bağcan’a ‘Hayat’ eserini değiştirme Cezası!
Ünlü sanatçı Selda Bağcan'a, söz ve bestesi Tunay Bozyiğit'e ait 'Hayat' adlı eseri, izinsiz olarak 'Düşen Hep Yerde mi Kalır' ismiyle seslendirdiği gerekçesiyle açılan davada telif cezası aldı.
Magazin Haberi
Bağcan’a ‘Hayat’ eserini değiştirme Cezası!

Tunay Bozyiğit'e ait 'Hayat' adlı eseri, izinsiz olarak 'Düşen Hep Yerde mi Kalır' ismiyle seslendirdiği gerekçesiyle Selda Bağcan hakkında Aralık 2010 yılında dava açıldı.

 

5 YIL HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILMIŞTI  

İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesinde görülen hakkında beş yıl hapis cezası istemi ile açılan davada mahkeme Ünlü sanatçı Selda Bağcan’a ceza verdi ve cezayı 5 yıl suç işlememek kaydıyla erteledi. Davanın karar duruşmasını Avukat Osman Mercan’ın izlediğini hatırlatan Tunay Bozyiğit’in avukatı Müslüm Kızıl, ”Maalesef açılan dava on yılı aşkın süredir devam ediyordu. İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi Ünlü sanatçı Selda Bağcan’a ceza verdi” dedi.

 

Selda Bağcan’nın Fikri ve Sınai Haklar ihlali yaptığı bahisle cezaya mahkum edildiğinin altını çizen Av. Müslüm Kızıl “Mahkeme ya 5 yıla kadar hapis cezası verebilirdi. Ya da adli para cezası verebilirdi. Mahkeme Takdiren 365 güne tekabül eden adli para cezası verdi. İndirimde uygulayarak 304 güne karşılık gelen para cezası ile karar çıktı.Beş yıl içerisinde Selda Bağcan suç işlememesi halinde bu cezanın ve hükmün açıklanmamasına yönelik bir karar verildi. Suç işlerse ceza açıklanıp ceza uygulanacaktır. Uygulanacak ceza adli para cezası eğer ödemez ise 304 gün hapis cezasına çarptırılacaktır” diye konuştu.

 

BÖYLE OLMASINI İSTEMEZDİM!

Eser sahibi ünlü söz yazarı Tunay Bozyiğit, geç de olsa adaletin yerini bulduğunu belirterek “Yaşanan olaylardan hiç mutlu olmasam da haklı çıktığı için mutlu oldum. ‘Hayat’ isimli eserimi, ‘Düşen Hep Yerde mi Kalır’ ismiyle değiştirip kullanan Selda Bağcan’ı 2010 yılında bugüne kadar avukatlarımın aracılığı ile sürdürmüş olduğum davanın sonucunda haklılığımız mahkemece tespit edildi. Selda Bağcan daha önceki tazminat davası gibi telif suçu işleme davasında da suçlu bulunmuştur. Geciken adalet, adalet olmasa da sonuçta haklı olmak önemlidir diye düşünüyorum. Benim gibi müzik emekçilerini, bestecileri, söz yazarlarının eserlerini kimi ünlü sanatçılar kötü niyetli kullanarak eserlerimizden ekmek kazanmalarına karşın bizleri zor durumda bırakmıştır. Özellikle bu pandemi sürecinde ayakta kalmaya çalışırken diğer yandan da böylesine telif anlamında mağdur edilmemiz kabul edilebilir değildir” şeklinde konuştu.

 

Böyle olmasını gerçekten istemediğinin altını çizen Bozyiğit şunları söyledi; “Selda Bağcan bir isimdi. Selda Bağcan’ı kendisini tanıdıktan sonra saygı duymasam bile, kendisine hiçbir yerde saygısız davranışım olmamıştır. Ama kendisi her mecrada bana karşı iftira etmiş, hakaret suç işlemiş, yasalar sonuçta bunu da engellemiştir. Bu Hayat isimli eseri sevgili yoldaşım Kazım Koyuncu okumuştu. Selda Bağcan istediğin de ben Kazım’a dedim ki ben eserimin senin dışında bir başkasının okumasından yana değilim. Bu eser tam da senin sesine güzel oldu diye. O da bana ha versen ne olacak ki oda bizim ablamız demişti. Olayın bu noktaya geldiğini eğer görmüş olsaydı sevgili yoldaşım benim kadar şok olacaktı üzülecekti. Bende gerçekten üzgünüm. Ama hakkım tespit edilip teslim edildiği için de hukuk tarafından mutluyum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bağcan’a, ‘Hayat’, eserini, değiştirme, Cezası!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı