Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 10:18
 
Ayrımcılık Suç, Eğitim Haktır
Türkiye Barolar Birliği ve aralarında Hatay Barosunun da bulunduğu tüm barolar, Aksaray İlkokulu’nda bazı velilerin, özel eğitim sınıflarındaki otizimli öğrencilere karşı eylem yaparak bu çocukların kendi çocuklarıyla aynı okulda eğitim görmesine karşı çıkmalarını kınadı.
Yaşam Haberi
Ayrımcılık Suç, Eğitim Haktır

Hatay Barosu da altına imza attığı Türkiye Barolar Birliğinin ortak açıklamasını kamuoyu ile paylaştı. Türkiye Barolar Birliğinin ortak açıklamasında Aksaray Mehmetçik İlkokulunun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı eylem yaptığını üzülerek öğrenildiği vurgulanarak “Otizmli çocukların, kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri, öncelikle kınıyoruz” denildi.

Tüm çocukların çok değerli olduğunun altının çizildiği açıklamada, insanların hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmadan ve ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğine işaret edildi.

Böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağının hatırlatıldığı açıklamada şunlar kaydedildi: “Tüm okullarda otizmli çocuklarımızın eğitimi için gerekli şartların sağlanarak, ayrımcılığa yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gereğinin altını çiziyor ve tüm çocuklarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Yaşanan bu üzücü olayla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturma sonucunu beklemekle birlikte, bu olayın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz. Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız…”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ayrımcılık, Suç,, Eğitim, Haktır,
Yorumlar
Haber Yazılımı