Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 11:04
 
Aydemir: “İskenderun Körfezinin sualtı arkeolojisi zengin”
Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir İskenderun Körfezinin batıklar ve sualtı arkeoloji açısından çok zenginlikler barındırdığına dikkat çekti.
Yaşam Haberi
Aydemir: “İskenderun Körfezinin sualtı arkeolojisi zengin”

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi’nin davetlisi olan Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir, gerçekleştirilen söyleşide çok az kişinin bildiği paylaşımlarıyla ilgi gördü. Aydemir’in İMEAK DTO İskenderun Şubesi konferans salonunda düzenlenen söyleşiye İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayşe Neslin Oğuzhan Koca, İMEAK DTO İskenderun Şube Başkanı Kemal Kutlu, Meclis Başkanı Adnan Yener,  Füsun Sayek Vakfı Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, oda üyeleri ve misafirler katıldı.

 

Başkan Oğuz Aydemir, dinleyicilere sualtı arkeolojisinin önemini ve Türkiye’de gerçekleştirilen sualtı arkeolojisiyle ilgili bilgiler aktararak İskenderun Körfezinin geçmişten bu yana ticaret yolu üzerinde bulunduğuna dikkat çekerek körfezde yapılacak araştırmalarda mevcut batık ile arkeolojik alanların yanı sıra yeni arkeolojik alanlar da bulunacağını ifade etti.

 

Yoğun ilgi gören söyleşinin sonunda Oğuz Aydemir’e plaket takdim edildi.

 

Daha sonra İskenderun Halk Eğitim Merkezinde açılışı yapılan Küratörlüğünü Ali Rıza İşipek’in yaptığı Oğuz Aydemir’in “Geçmişin İletişim Mecrası Hatıra Mendilleri Sergisi” gezildi.

 

İmparatorluk hatıra mendillerin en eskisinin iki yüz yıllık olduğunu ifade eden Oğuz Aydemir; “İmparatorluk hatıra mendilleri hatıra olması için hazırlanmış olsalar bile tarihsel bağları incelendiğinde birçok siyasal anlam içerdikleri, bu nedenle tarihi belge niteliği taşıdıkları görülmektedir. Dönemleri içinde düşünüldüklerinde mendillerin halka ulaşmak için doğru yöntem olduğu kuşkusuzdur” dedi.

 

Eski bir İskenderunlu olarak tekrar İskenderun’da bulunma ve bilgi ve birikimlerini paylaşma imkanı sağladığı için İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şube Başkanı Kemal Kutlu’ya teşekkür eden Oğuz Aydemir, hatıra mendillerin İskenderun’daki sergiden sonra bu koleksiyonun sadece İstanbul’da müzede sergileneceğini söyledi.

 

Küratör Alı Rıza İşipek de misafirlere mendiller hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydemir:, “İskenderun, Körfezinin, sualtı, arkeolojisi, zengin”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı