ugur okullari - destop


Haber Detayı
18 Ekim 2020 - Pazar 18:37
 
Avrupalı öğrenciler Arsuz’a hayran kaldı…
Hatay Vakfı, Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteklediği Erasmus+ Gençlik Hareketi projesi, ‘çok kültür tek dünya benim teknolojim’ adlı program kapsamında Avrupalı gençler Antakya, İskenderun ve Arsuz’da ağırlandı.
Eğitim Haberi
Avrupalı öğrenciler Arsuz’a hayran kaldı…

Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrenciler, Antakya’da öğleye kadar yapılan eğitim programının ardından İskenderun Teknik Üniversitesi ve Arsuz’da gezi ve incelemelerde bulundu. Hatay Vakfı, ilin Türkiye çapında tanıtımı ve sorunlarının çözümüne katkı sunulması ile üniversite öğrenimini sürdürürken ekonomik yetersizliği olan gençlere burs imkanı sunulması amacıyla kuruldu ve çalışmalarını bu yönde sürdürüyor. İlk uluslararası projesini de gerçekleştirmenin heyecanını yaşayan Hatay Vakfı’nın Genel Başkanı İhsan Aydeğer, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven,  Yönetim Kurulu Üyeleri Danıştay Emekli Başsavcısı Halil Yılmaz, Yargıtay 16’ncı Daire Başkanlığı’ndan emekli Hakim İlmettin Köklü, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Huri, Hatay Vakfı İskenderun Körfezi İlçeleri Temsilcisi YMM Davut Taşdelen, Yönetim Kurulu Üyeleri Payas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hüseyin Sönmez ve Yardımcısı Murat Topak,  Lütfiye Tatlıcıoğlu’nun eşlik ettikleri Arsuz gezisinde tarihi kilise ve İskender Sayek Kültür Evi gezildi.

Gezi programının ardından Arsuz Narin Restoran’da Hatay Vakfı İskenderun Körfezi Temsilcisi YMM Davut Taşdelen’in verdiği yemek davetinde Avrupalı öğrenciler, deniz kenarında temiz havada manzara eşliğinde keyifli yemek yedi, bol bol eğlendiler. Avrupa Birliği öğrencilere Uluçınar Mahallesi Muhtarı Yakup Turan, Mar Yuhanna Kilisesi ve İskender Sayek Kültür Evi hakkında bilgi vererek, 1778 yılından bu yana restorasyanlarla ayakta duran kiliseye ve 1890 yılında yapıldığı söyledi.

Ayrıca Hacettepe Tıp Fakültesi’nden emekli Prof. Dr. İskender Sayek’in merhum babası Şarlo Sayek’e ait kültür evinin müze olarak düzenlenmesine de konuklar hayran kalan Avrupalı öğrenciler, Arsuz tanıtım filminin izletildiği akşam yemeği programının hemen ardından, kültürlerini yansıtan eğlenceli sunumlarıyla herkese keyifli anlar yaşattı.

Hatay Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer, Kaymakam Musa Sarı ve Belediye Başkanı Dr Asaf Güven’e projeye katkılarından dolayı teşekkür ederek hediye takdim etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avrupalı, öğrenciler, Arsuz’a, hayran, kaldı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı