ugur okullari - destop
Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 13:41
 
Av. Altınöz Bursa’da Hatay Barosunu temsil etti…
Bursa Barosu’nun ev sahipliğinde ilk kez gerçekleştirilen Disiplin Kurulları Çalıştay’ına baroyu temsilen Disiplin Kurulu Başkanı Av. Zerrin Altınöz katılarak Hatay Barosunu temsil etti.
Yaşam Haberi
Av. Altınöz Bursa’da Hatay Barosunu temsil etti…

19 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, avukatların disiplin, soruşturma ve kovuşturma aşamalarının ceza mahkemelerindeki usullere bağlı kalarak gerçekleştirilmesi ve taraflar açısından adalet duygusunun tatmin edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Baro yönetim kurulları, önüne gelen şikâyet dosyalarının, artan avukat sayısı ile doğru orantılı olarak arttığı, buna karşın Avukatlık Kanunu kapsamında genel kurullarca görevlendirilen yönetim ve disiplin kurullarının üye sayılarının aynı kalması nedeniyle, iş yükünün altından kalkılmasının zorluğu anlatılarak, bu konuda yasal düzenlemenin vakit geçirmeksizin yapılmasının gerekliliği dile getirildi.

Mesleğin korunmasının esas olduğu ve mesleği korumadan meslektaşın korunamayacağına vurgu yapılarak, baroların disiplin uygulamalarında yaşanan sorunlar ele alındı. Gelişen ve sürekli değişen yaşam koşullarında başta meslek kuralları olmak üzere, yasa ve yönetmeliklerde yapılması gereken güncelleme ve değişiklikler ile bu konuda izlenecek yollar belirlendi.

Disiplin kararlarında yeknesaklık sağlanabilmesi ve başta meslek kurallarının güncellenebilmesi için, altı ayda bir düzenli olarak disiplin kurulu toplantıları yapılması ve yine TBB genel kurulunun belli periyotlarla meslek kurallarını tartışacağı olağan genel kurullar yapmasının, çözüme yardımcı olacağı üzerinde ittifak sağlandı.

Toplantının ikinci bölümünde, barolardan gelen disiplin kurulu başkan ve üyeleri, kendi uygulamalarından örnekler vererek yargı kararları ışığında tartışmaya açtılar.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Av., Altınöz, Bursa’da, Hatay, Barosunu, temsil, etti…,
Yorumlar
Haber Yazılımı