Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 11:52
 
Atlantik balığı 5 yıl sonra Doğu Akdeniz’de görüldü…
Tropik balık göçünden sonra, Akdeniz’e Atlantik Okyanusundan giriş yapan Ege denizinde gözlenen ekonomik değeri yüksek mavi Benekli Kaya Balığı 5 yıl aradan sonra Doğu Akdeniz’de ilk kez görüldü.
Yaşam Haberi
Atlantik balığı 5 yıl sonra Doğu Akdeniz’de görüldü…

İskenderun Körfezinde ağlarına takılan ve yörede bilinmeyen bir balık türüyle karşılaşan balıkçı, Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği Başkanı İSTE Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan’a ulaştı.

 

İskenderun Körfezi’nde av esnasında ağlarına takılan balığı ilk kez gördüğünü ifade eden Kaptan Hakan Özcan, ‘Balığın nerden nasıl geldiği tehlikeli mi değil mi?’ olduğunu öğrenmek için bilim insanlarına teslim ettiğini söyledi.

 

Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği Başkanı İSTE Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan, balık üzerinde Prof. Dr. Gülnaz Özcan, Prof. Dr. Deniz Ergüden ile birlikte ekip olarak inceleme yaptı.

Özcan, Mavi Benekli Kaya Balığı olarak bilinen balık ile ilgili yaptıkları çalışmayı,  Acta Biologica Turcica isimli uluslararası bilimsel dergide yayınlanan makale ile bilim camiasına duyurulduğunu söyledi.

 

 Prof. Dr. Tahir Özcan, 2002 yılında ilk kez Akdeniz ekosisteminden (Libya kıyıları) bildirilen Mavi Benekli kaya balığı, İskenderun Körfezi ve doğu Akdeniz kıyılarının yeni misafiri olduğunu açıkladı.

 

Özcan, Mavi Benekli kaya balığı (Cephalopholis taeniops) Doğu ve Batı Atlantik kıyılarında ve aynı zamanda Akdeniz'de de dağılım gösterdiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Deniz Ergüden de, 2015 yılında mavi benekli kaya balığının Türkiye’nin Ege kıyılarında ilk kez kayıt edildiğini hatırlatarak “Bölge balıkçıları yaklaşık 5 yıl sonra bu türün bir bireyini ülkemizin İskenderun Körfezi ve doğu Akdeniz kıyılarımızda görüldü. İskenderun Körfezi için ilk kez kayıt edildiğini tespit ettik” dedi.

 

KAYA BALIĞI SAYISI 9’A YÜKSELDİ  

Bu türün kaydı Acta Biologica Turcica isimli uluslararası bilimsel dergide yayınlanan makale ile bilim camiasına duyurulduğunu kaydeden Prof. Dr. Ergüden “Mavi Benekli kaya balığının kaydı ile birlikte ülkemizdeki ekonomik öneme sahip kaya balıklarının sayısı dokuza yükselmiştir. Ekonomik önemi yüksek olan bu türün bulunması İskenderun Körfezi kıyılarında gelecekte popülasyon oluşturması durumunda bölge balıkçılığına olumlu etkisi olacağını düşünülmektedir. İskenderun Körfezi ve Akdeniz kıyılarımızda ekosistem içinde oluşacak olan tüm değişiklikleri gözlem ve incelemeler için tüm halkımızda bizler ile iletişime geçmelerini talep ediyoruz. Bu şekilde sağlıklı bir koordinasyon kurabilirsek eğer sürdürülebilir bir ekosistem oluşturabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Atlantik, balığı, 5, yıl, sonra, Doğu, Akdeniz’de, görüldü…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı