Haber Detayı
30 Nisan 2020 - Perşembe 17:14
 
“Asgari ücret hala açlık sınırının altında!”
CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu Türkiye’de 1923’ten buyana kutlandığına işaret ederek ancak hala açlık sınırının altında asgari ücreti, emekçilere reva görüldüğünü söyledi.
Siyaset Haberi
“Asgari ücret hala açlık sınırının altında!”

CHP İskenderun İlçe Örgütü adına Başkan Yusuf Mansuroğlu bir grup partiliyle birlikte Atatürk Anıt alanında yaptığı açıklamada 1 Mayıs’ın bütün dünyada "Emek ve Dayanışma günü” kitlesel olarak kutlandığını, 1977'de İstanbul Taksim Meydanı'ndaki kutlamaların kana bulandığını hatırlattı.

Kutlama yapan emekçilerin üzerine açılan ateş ve panikte 34 işçinin öldüğünü ve pek çok emekçinin de yaralandığına dikkat çeken CHP’li Mansuroğlu “Acıları kapanmadı. 1 Mayıs kutlamalarının simgesi olan Taksim Meydanı, çoğu kez kutlamalara kapatıldı. İşçi Bayramlarını kutluyoruz ama hala Açlık Sınırının altında asgari ücreti, emekçilerimize reva görüyoruz. Değerli Dostlarım; 1Mayıs; dünyada ezilen ve sömürülen işçilerin birlik ve dayanışma günüdür” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs nedeniyle bu seneki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü gerektiği gibi kutlayamadıklarının altını çizen CHP İlçe Başkanı Mansuruğlu “Ama bu felaketi fırsat bilen iktidar bu krizin faturasını yandaşlarını koruyarak alın teriyle evine ekmek götürme derdinde olan, alın terinin karşılığını isteyen emekçi kesime kesti. İşçiler ve emekçiler virüsten kurtulsa bile AKP iktidarının yarattığı düzende açlığa ve sefalete sürüklenmektedir. Çalışanlar bu yıl 1 Mayısı hem virüs salgını hem de iktidarın kuşatmasında karşılamaktadır. Sözde işten çıkarmalar yasaklanırken ücretsiz iznin önü açıldı. İşverene 2943 lira ödemesi koşuluyla işten çıkarmalar yasal hale geldi. Ücretsiz izne gönderilecek işçiler aylık 1177 lira ile açlıktan ölmeye terk edildi. İşte CHP olarak bunlara itirazımız var” diye konuştu.

CHP’li Mansuroğlu ayrıca 1974 yılında ülkenin dört ayrı bölgesinde dört ayrı asgari ücret sistemini “Eşit işe eşit ücret” ilkesiyle kaldırıp tek asgari ücret uygulamasını getiren eski genel başkanları ve başbakan rahmetli Bülent Ecevit'i de saygı ve minnetle andıklarını kaydetti.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Asgari, ücret, hala, açlık, sınırının, altında!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı