ugur okullari - destop
Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 17:12
 
Arsuz Yat Limanı, Su Sporları merkezi ve HADO Temeli Atıldı
Hatay’ın Arsuz ilçesinde yapımına başlanan Arsuz Madenli Yat Limanı, Su Sporları Merkezi ve HADO (Hatay Deniz Otobüsü) işletmesi temeline düzenlenen törenle ilk harç kondu.
- Haberi
 Arsuz Yat Limanı, Su Sporları merkezi ve HADO Temeli Atıldı

Sosyal mesafe kuralları çerçevesinde düzenlenen temel atma törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan AK parti, CHP Hatay milletvekilleri ile İlçe kaymakamları, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun, Arsuz, Belen, Kırıkhan Belediye Başkanları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile davetliler katıldı.

Vali Rahmi Doğan, Hatay turizmden hak ettiği payı alamadığı yönündeki tespite işaret ederek bu payı arttırabilme anlamında ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirterek “Bu lokasyon gerçekten önemli bir lokasyon. Burası daha önce yapılmış atıl vaziyette bekleyen bir balıkçı barınağıyken, burayı yat limanına dönüştürme vizyonunu ortaya koyabildik” dedi.

Büyük gayret göstererek on altı bakanlıktan izin alabilmek için ayrı ayrı görüştüklerinin altını çizen Vali Doğan “2020 Eylül ayı içerisinde burada uluslararası yelken yarışları yapılacak. Burası Arsuz’u Samandağ ile bağlamak lazım. Arsuz’u İskenderun’la Payas’la, Dörtyol Erzin’i bir koridor şeklinde planlamak lazım. Birbirini tamamlayan unsurlar. Burada dört farklı işlem yürümektedir, biri yat limanı, 108 yat bağlanabilecek. Arka kısımda su sporları merkezi olarak planladık. İhalesi yapıldı Müteahhitte yer teslimi yapıldı. Karşı taraf sosyal donatılar olarak planlandı. Üç lokanta restaurant iki kafeterya otoparkların da bulunduğu alan ve altyapı ihalesi geçen hafta yapıldı” diye konuştu.

 

Karşı tarafı Büyükşehir’in talebi doğrultusunda on yıllığına 2 milyon TL bedelle kiraladıklarını sözlerine ekleyen Vali Doğan “Hatay’ın özlemle beklemiş olduğu bu HADO’yu Lübnan’a Beyrut’a Kıbrıs’a gitme hayallerini inşallah kısa süre içerisinde burdan gerçekleştirmiş olacağız. İki ay sonra bizim çalışmalarımız tamamlanmış olacak” dedi.

 

HADO projesi için yaklaşık dört yıldır mücadele ettiklerinin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş de, “Denizlerin keşfinden ve deniz ticaretinden, deniz turizminden 1871 den itibaren faydalanmaya başlamış bizim şehrimizi inşallah bu yazın sonunda belki sonbahardan itibaren öncelikle Lübnan’a Kıbrıs’a Mersin’e  güzel deniz otobüsleri ile seyahat edecek insanlarımızı taşıyacağız. Bunu yaparken de şehrimizin hem turizmine hem kültürel faaliyetlerine hem de ticaretine önemli katkı sağlayacağız. 1670 metre karelik karşıda gümrük sahası yapıyoruz.4 milyon 600 bin lira muayyen bedelle yapımına başladık bitince seyahatlere başlayacağız” şeklinde konuştu.

 

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin de yapılan projelerden büyük bir heyecan duyduğunu, HADO mücadelesinin ilk İskenderun’da başladığını ancak muvaffak olamadıklarını söyledi. HADO’nun hayata geçmesinde Valinin büyük bir katkı verdiğini de sözlerine ekleyen Şahin, bu proje ile turizme çok ciddi bir katkı sağlanmış olunacağını kaydetti.

 

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel ise Hatay’ın turizm, gastronomi ve ekonomi kenti olduğu gibi son dönemde yapılan yatırımlarla da iddialı bir şekilde büyük bir spor şehri olma hedefine de yürüdüğünü vurguladı.

 

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay milletvekilleri ve Kaymakamlar ile Belediye Başkanları sivil toplum kuruluşu temsilcileri birlikte butona basarak temele ilk harç gönderildi. Daha sonra yat limanı içerisinde incelemelerde bulunuldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Arsuz, Yat, Limanı,, Su, Sporları, merkezi, ve, HADO, Temeli, Atıldı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı