Haber Detayı
04 Mart 2020 - Çarşamba 17:48
 
Arsuz, Seferihisar ve Surahanı kardeş şehir oluyor…
Hatay’ın Arsuz Belediye Meclisi, ‘Hazar’dan Hatay Gardaşlık Köprüsü’ kapsamında Azerbaycan Bakü’nün Surahanı, İzmir’in Seferihisar Belediyeleriyle kardeş şehir olmak için gerekli adımlar attı.
Siyaset Haberi
 Arsuz, Seferihisar ve Surahanı kardeş şehir oluyor…

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen programda, Azerbaycan’dan gelen heyetin yanı sıra, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, İlçe Belediye Başkanları ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri katıldı.

Toplantıda Azerbaycan ve Hatay’da bulunan ve benzerlik gösteren ilçelerin eşleştirilerek kardeş şehir olması için ön görüşmeler gerçekleştirildi. Azerbaycan ve Türkiye arasında sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan işbirliğinin sağlanmasının hedeflendiği toplantıda, Arsuz Belediyesi tarafından, Azerbaycan’dan Bakü şehrinde yer alan Surahanı (Suraxanı) ilçesi ile kardeş ilçe olmak adına gerekli çalışmalar başlatıldı.

Kardeş ülke Azerbaycan ile özellikle Hatay’ın, Arsuz’un böyle bir projede birlikte olmasının sevindirici olduğunu belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “Azerbaycan’da bulunan ve Hatay’da benzerlik gösteren 12 ilçe ile kardeş şehir olma çalışmalarının startı verildi. Bu tabiki sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan her iki ülke adına bir kazanımdır. Bu projenin başlatılmasına vesile olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bakü şehrinin değerli şehri Surahanı (Suraxanı) ile kardeş şehir olarak, çok değerli ilişkiler kuracağız” dedi. 

Bu arada Arsuz Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda, İzmir Seferihisar Belediyesi ile kardeş şehir olmak için meclise sunulan gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Arsuz,, Seferihisar, ve, Surahanı, kardeş, şehir, oluyor…,
Yorumlar
Haber Yazılımı